Hokkaido tekvice sú práve teraz v kurze, dozrievajú a ešte budú niekoľko týždňov. Ich výhodou je, že v chladnejšom prostredí pivníc vydržia aj niekoľko mesiacov. Určite ste sa stretli s množstvom zaujímavých receptov tekvicových polievok ale táto je vymyslená tak akurát pre chuťové poháriky pretože je lahodná, mierne pikantná po zázvore ale aj pre zdravie t.j. megaplná karotenoidov, minerálov a fytonutrientov.
Takáto polievka je vitamínová bomba pre podporu syntézy vitamínu A v tele. Lykopén, betakarotén a iné karotenoidy z rastlinných zdrojov zaručia ochranu organizmu pred infekciami, chorobami zraku, antioxidačnú aktivitu, podporujú správne delenie buniek a diferenciáciu tkanív. Sú v nej namiešané suroviny pre lepšie využitie antioxidantov a liečivých fytolátok a samozrejme bez zbytočnej vegety, smotany a iných zaťažujúcich ingrediencií. Ak má tekvica ešte mladé jemné semienka použite ich do polievky, sú zdrojom zinku. Zinok je nutný pre premenu provitamínu na vitamín A, čiže komplexná dodávka v tekvici pre telo. Všetko obohatíme kvalitným olejom pretože tieto látky potrebujú pre svoje využitie tuk a aj tepelnú úpravu. A ešte k tomu bylinky tymián, koriander, bobkový list, ľanové a sezamové semienka a kvapka hroznového či sezamového oleja na záver. Touto úpravou potešíte vašu tráviacu sústavu.
Postup:
Na olivovom oleji orestujeme krátko cibuľu spolu s drvenými horčicovými semienkami, rascou a očistenou kurkumou asi 3cm kúsok. Použila som čerstvú ale môžete dať aj sušenú mletú . Musí sa pridať do oleja. Pridáme 4 paradajky rozkrojené na polovicu a restujeme. Hokkaido tekvicu dôkladne umyjeme – nešúpe sa – vydlabeme dužinu a pár menších tekvicových zrniek prihodíme do polievky pre zinok. Suroviny pridávame v tomto poradí : na kocky nakrájanú tekvicu spolu s mrkvou nakrájanou na kolieska, 3 cm kúsok očisteného zázvoru, tymián a bobkový list, mleté korenie z mlynčeka a za hrsť čerstvého koriandru – vňate.Zalejeme vodou. Povaríme necelú hodinu kým bude všetko mäkké. Vyberieme z polievky koreň zázvoru a šupky z paradajok, bobkový list a všetko vymixujeme ponorným tyčovým mixérom.
Pridáme soľ. Tesne po vymixovaní a vypnutí prisypeme listy umytého špenátu a premiešame. Pred podávaním môžete posypať ľanovými drvenými semienkami a sezamovými. Dochutíme ešte olejom z hroznových jadierok alebo tekvicovým či orechovým olejom.