Kel takmer zázračný

Značky

Nie sú pridelené

30

minút

Nízka

náročnosť

Ingrediencie

Príprava

Kel krmny

Možno ste už počuli o zelenine  s nie veľmi vábnym názvom čierny kel, kŕmny kel, listový alebo kučeravá kapusta /Brassica oleracea acephala/. Napriek tomu degradujúcemu názvu  ide o veľmi zaujímavú  plodinu, ktorá k nášmu územiu  už od dávna patrí a iba posledné roky akosi unikla z našich kuchýň a ostala viac-menej krmovinou pre hospodárske zvieratá.  Je to listová zelenina so zberom v jesenných a zimných mesiacoch. Tento rok som sa  prvý krát odhodlala  zasadiť čierny kel i  v  našej záhrade. A úroda je na svete. Vlastne bola. Doteraz som ho občas kupovala  na trhu alebo si ho nechávam posielať od pestovateľa z Rozhanoviec…no škoda, že u nás nie je veľmi rozšírený v predaji. Je to nenáročná a lacná zelenina a čo je najdôležitejšie,  zdravá až liečivá. Zaslúžila by si určite  viac pozornosti, nielen od chovateľov zvierat.  Skôr ako vykúzlime zopár receptov  prospešných pre organizmus v rámci prevencie civilizačných ochorení,  povieme si niečo o tejto takmer  superpotravine.

A všetkým antikelistom čo prevracajú teraz oči, že kel fúúúj   odkazujem, že zelenina z čeľade brasiceae /kapustovité – kel, brokolica, kapusta/ je dokázateľne asociovaná s nízkym rizikom vzniku rakoviny,  určitých druhoch civilizačných ochorení  a pomáha podporiť imunitný systém.

Táto zelenina s obsahom síry poskytuje ochranný účinok vďaka fytolátkam glukozinolátom / izotiokynát sulforafan a sinigrín/, ktoré vznikajú pri poškodení rastliny pomocou enzýmu myrozináza. Za pozornosť stojí tiež prítomnosť protirakovinovej látky, indolového fyloalexínu, ktorý sa vyskytuje v rastlinách v stresovom prostredí a tak ako chráni rastliny, pôsobí za určitých podmienok  protektívne  aj na ľudský organizmus.

Skrátka ak chcete urobiť čo najviac pre svoje zdravie zaraďte ju do jedálnička  varenú alebo krátko tepelne upravenú /para do troch minút alebo krátke ohriatie na olivovom oleji s kurkumou/. Kurkuma je v tejto kombinácii nemej dôležitá,  pretože spolu s čiernym korením /látka piperín/ a s trochou chilli /kapsaicín/ podporuje protizápalovú aktivitu v tele a ihnibiuje karcinogénnu aktivitu. Kel má ďalej výnimočný účinok  pri ochoreniach tráviaceho traktu, gastritíde pre jeho protizápalový účinok vďaka látke S-metylmetionín alebo vitamínu U. Ak chcete  terapeutický účinok kelu zosilniť v jednoduchom jedle, pridajte k spareným alebo blanšírovaným kelovým listom paradajkovú omáčku z čerstvým paradajok, povarenú cca 20 minút a na záver s pridaním čerstvej saturejky a horčicových semienok.  Paradajky tiež obsahujú vitamín U /S-metylmetionín/ okrem toho lykopén a spolu so saturejkou podporia trávenie. Paradajky musia prejsť tepelnou úpravou a konzumovať by sa mali s trochou kvalitného oleja aby sa využili látky rozpustné v tuku. K tejto zelenine je ideálny kozí čerstvý syr, posypaný rozdrvenými ľanovými a sezamovými semienkami  a poliaty olivovým alebo kurkumovým olejom. Synergický efekt týchto surovín má vysokú antioxidačnú, protizápalovú, protirakovinovú aktivitu a nutričnú využiteľnosť.

Pre odvážnejších v rámci prevencie pred onkologickými ochoreniami  mám  invenčný recept  z mladých kelových lístkov,  so šťavou z červeného grepu a s troškou ryžového sirupu.

Okrem spomínaných glukozinolátov obsahuje aj dôležitý enzým superoxiddismutázu,  potláčajúcu  agresívny voľný radikál – superoxidový anion, poškodzujúci lipidové membrány buniek. Samozrejme medzi jeho základné benefity patrí obsah  minerálov ako sú vápnik, železo, vitamínov A,B,C, z B hlavne kyselina listová, chlorofylu, polyfenolov, atď. Ak nemôžete použiť grep /kontraindikácia u niektorých  liekov/,  nahraďte ho doma robenou paradajkovou šťavou, tepelne upravenou a pridajte stonku rapíkatého zeleru a kvapku kvalitného panenského oleja napríklad sezamového. Takže skúste popátrať po lokálnych pestovateľoch zeleniny či túto pochúťku náhodou nemajú v ponuke. Ak áno neváhajte a skúste ho zaradiť do jedálnička.

Teplý kelový šalát s jablkom a nahým ovsom

Potrebujeme  / 3 porcie/:

1 menší kučeravý kel alebo obyčajný

3 jablká

Gomasio alebo ľanové a sezamové semienka po 1 polievkovej lyžici

1 malá lyžička kurkumy

Na štipku noža chilli

Drvený kumín a horčicové semienko pol malej lyžičky

5 lyžíc kvalitného panenského olivového oleja

2 lyžice limetkovej šťavy

240gr uvareného nahého ovsa

Na záver na poliatie pikantný olej alebo olej ľanový

Tento recept je veľmi jednoduchý takmer sa nevarí. Pre využitie provitamínu A, potrebujeme  tukovú zložku, keďže je rozpustný v tukoch. Zároveň pre zachovanie vitamínu C a termolabilných vitamínov skupiny B, som zvolila iba krátke ohriatie panenského olivového oleja na panvici, v ktorom  necháme  otvoriť vôňu a účinok korenín, kurkumy, horčicových podrvených semienok a kumínu /rímsky kmín- rasca/. Vmiešame  do oleja mladé lístky kelu nakrájané na pásiky a povaríme do 3 minút. Kel  získa  sviežu zelenožltú farbu. Pridáme jablko nakrájané na kocky aj so šupkou, pokvapkáme limetovou šťavou, premiešame a pridáme k vopred uvarenému ovsu, ktorý sme pre lepšiu stráviteľnosť  namáčali najlepšie cez noc. Polejeme panenským ľanovým olejom a posypeme  gomasiom, čo je dochucovadlo z ľanových a sezamových semienok. Ak nemáme koreniacu zmes  gomasio, použijeme ľanové drvené a sezamové semienka. Týmto obohatíme hodnotné nízkokalorické   a nutrične významné  jedlo o omega 6/3 mastné kyseliny, fytoestrogény  a betaglukány. Šalát je ideálne jesť samostatne alebo ako prílohu k steaku, morčaciemu či hovädziemu.

Šťava z mladého kučeravého kelu

3lyžice nasekaných lístkov mladého  kučeravého kelu /zo stredu/

Šťava z jedného veľkého ružového grepu

2dcl vody

2 lyžice ryžového sirupu alebo medu

Všetko vymixujeme v nádobe ponorným mixérom.

2 Odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť