Toto vynikajúce jedlo s nádychom exotiky má veľa podôb. Dal v indickej kuchyni znamená jedlo s použitím strukoviny, najčastejšie je to šošovica. Receptúry, postup a suroviny sa menia podľa regiónov a zaručený originál by ste ťažko hľadali. Ja osobne mám silný vzťah k indickej kuchyni avšak ich tradičné jedlá ako daal, vindaloo, birijaní a pod. som ,,poeurópštila”. Kto pozná moju kuchyňu vie, že pokojne oživím masalou aj mediteránske jedlá za účelom dosiahnutia zdravotného benefitu použitím týchto surovín. V tomto recepte kraľuje korenie úžasne voňavej a horúcej chuti, punjabi masala. Je to zmes podobná garam masale, ustupuje však karadamón a výrazne cítiť fenikel. Viac sa dočítate o tomto korení a iných dôležitých zmesiach tu. Čerstvé korenie pre Vás mieša, balí a distribuuje slovenská firma Mikori, vo výbornej kvalite, presvedčte sa sami. Po dlhoročných skúsenostiach s týmito koreninami z rôznych kútov sveta som rada, že som ich minulý rok objavila tu, kúsok od nás.
V tomto jedle je veľa strukovín, čiže je to jedlo bohaté na bielkoviny, paradajky obsahujú lykopén, a okra je vhodná pre diabetikov vďaka látke myricetín /flavonoid, antioxidant/ znižujúcej glykémiu. Škorica v koreninách zvyšuje citlivosť na inzulín. Je nízkokalorická 100gr -30kcal a je rozumnou voľbou pri prevencii pred civilizačnými ochoreniami, KV, Parkinson, Alzheimer, degenerácia očnej makuly, šedý zákal a pod. Kurkuma s protizápalovými účinkami zvyšuje atraktivitu tohto jedla.
V recepte je použité ghee prepustené maslo, ak chcete dosiahnuť vegánsku verziu dajte prednosť olivovému alebo mandlovému, kokosovému či arašidovému oleju.
Postup:
Cícer namočíme cez noc, zlejeme vodu a varíme v čistej vode do mäkka cca dve hodiny s pridaním pár semienok rímskej rasce. Budeme potrebovať veľkú panvicu, na ktorej roztopíme polovicu ghee masla. Pridáme kurkumu, horčicové semienko, rímsku rascu, chilli, ohrejeme na nízkej teplote a pridáme cibuľu nakrájanú na kocky. Krátko orestujeme. Korenie musíte nachystať dopredu a hrniec strážiť aby vám korenie nezhorelo. Do orestovanej cibule do sklovita pridáme zázvor, cesnak, minútu restujeme a pridáme prepláchnutú červenú šošovicu. Podlejeme vodou a necháme vypariť. Keď je šošovica mierne povarená pridáme kokosové mlieko, cícer, citronovú trávu, kari listy a polovicu koriandrovej vňate. Varíme na miernom plameni cca 20 minút, dávame pozor aby sa nevyparilo veľa tekutiny. Ak chceme mať viac šťavy pridáme viac mlieka. Pred dovarením cca 5 minút posypeme čiernou rascou.
Medzitým si v druhej panvici orestujeme okru a paradajky nakrájané na štvrťky. Na dno panvice dáme ghee, lyžicu punjabi masala, pridáme okru a zvýšime oheň. Po dvoch minútach do druhej polovice panvice pridáme paradajky. Korenie nám obalilo pekne okru, a paradajky pomaly púšťajú šťavu. Po 10 minútach vypneme a posolíme. Okra musí byť mäkkšia a aromatická. Okru s paradajkami vsypeme do uvareného cíceru. Premiešame, dekorujeme čerstvým koriandrom. Citrónovú trávu vyberieme. Podávame s čapátí plackami alebo ryžou.