Na tento recept ma upozornila kamarátka, cestovateľka pri návšteve Brazílie. Je ,,bezlepková” a toto syrové pečivo opísala tak sugestívne, že som musela vyskúšať. Pôvodné recepty som troška upravila a výsledok, vynikajúca lahôdka k pivu či vínu ale aj výborné raňajkové bezlepkové pečivo. Domovom tohto syrového pečiva je juhoamerický kontinent a nazývajú ho Pão de queijo alebo Pan de Queso a podľa stoviek autentických 🙂 receptov je obľúbený v každej rodine. Po prvých pokusoch som si vytvorila recept, ktorý mi najviac vyhovuje. Základom je tapioka /škrobová múka bez lepku obsahuje rezistentný škrob-skupinu polysacharidov tvoriacich z časti nestráviteľnú vlákninu pôsobiacu ako prebiotikum pre zdravú črevnú mikroflóru/, ktorá je u nás bežne dostať v bioobchodoch a ázijských predajniach. S tapiokou mám bohaté skúsenosti je to chuťou neutrálna surovina a výborne sa dopÍňa s výraznejšími surovinami. V tomto prípade som miesto originálneho brazílskeho polotvrdého syru použila grana padano a slovenský volovec. Skutočne krehká nadýchaná delikatesa ako môj muž povedal – taký vylepšený pagáč 🙂 Najlepšie sú teplé, krehké, keď syr v ceste ešte nestuhol ale i potom mizne rýchlosťou blesku.
s prímesou kurkumy z kurzu pre fenylketonurikov
Alternatíva bez mlieka, vajíčka a lepku
Cca 20ks
Potrebujeme:
300 gr tapiokovej múky
0,2l ovseného alebo ryžového rastlinného nesladeného nápoja
0,055l olivového oleja
Vajíčková zmes 20gr +80ml vody/egg replacer/ šikovnejší môžu použiť doma vyrobenú zmes zo zemiakového škrobu, kurkumy, guarovej gumy, palmového oleja Carotino a olivového oleja a na špic noža sódy bikarbóny/
170gr vegánskeho strúhaného syru – skúste nájsť nejaký bez palmového oleja a množstva éčok napr. syr chedar vegánsky od VIOLIFE
Polovica kávovej lyžičky morskej soli
Postup ako u klasického receptu.
Tip naviac: cesto v oboch prípadoch môžete ochutiť kurkumou, bylinkami, olivami a mletým chilli
Postup:
V hrnci zmiešame mlieko s olejom a privediem k varu na miernom ohni. Odstavíme ako náhle sa začnú robiť bublinky. Necháme vychladnúť v hrnci alebo prelejeme do chladnej misky. Mlieko nesmie byť totiž horúce ale vlažné najlepšie studené, takže si ho uvarte skôr ako pôjdete piecť aby malo čas vychladnúť. Do misky dáme tapioku so soľou a prilejeme mlieko. Vymiešame na tuhšie, hladké a veľmi lepivé cesto. Ako na to. Trik pre pekné tuhé cesto spočíva aj v spôsobe premiešania ingrediencii. Použite veľkú misu a do polovice misky nasypte tapioku. Do druhej voľnej časti nalejte mlieko s olejom. Tapioku pomaly lyžicou presúvajte do mlieka a vytvárajte tak hrudky. Po spotrebovaní tekutiny, zapracúvajte cesto rukou. Nieje možné aby sa cesto rozlialo 🙂 Ak nejakým spôsobom áno, pridajte cca do 40 gr tapioky. Záleží inak aj na tom či máte otvorený škrob dlhšie alebo nie. Dlhšie otvorená tapioka potrebuje troška menej tekutín.
Do vymiešaného tvrdého betonového trúsivého cesta pridáme vajíčka a opäť miešame. Vajíčka dve, si rozbite v miske premiešajte vidličkou a pomaly dolievajte do 80-90gr podľa potreby. Vznikne hustá lepivá zmes. Na záver vmiešame syr. Najlepšie je bochníky tvarovať rukami a rovnomerne. Na plech pokladáme v 4 cm odstupoch bochníčky s priemerom max 4cm. Tvarujeme ich rukami, môžete aj dvoma lyžicami . Skúšala som to tiež naberačkou na zmrzlinu. Môžete ich piecť priamo na plechu, cesto je mastnejšie vďaka syru s vysokým obsahom tuku. Ak použijete papier na pečenie musíte ich po upečení ihneď podrezať a odložiť na tanier či drevenú misu. Pečieme v teplovzdušnej rúre na 180 stupňov celzia 20 – 25minút do zlatista. Bochníčky sa krásne nafúknu. Je to skutočne pôžitok, hlavne okolo tohto receptu je málo práce. Prekvapte návštevu, nepoznám nikoho komu by nechutili.
3 Odpovede
Good morning, Ms. Horecka. Would you suggest any store in Bratislava where I can find tapioca flour? I`ve never found one, unfortunately. As a Brazilian, Pão de queijo is one of most delicious delicacies for me.
Right now i dont know but you can substitute tapioca flour with tapioca starch.
Regis, deveria encontrar a farinha (em eslovaco MÚKA) e fécula (em eslovaco ŠKROB) também aqui: https://planetanatur.sk/produkty/tapiokovy-skrob-500g/ (a morada da loja em Bratislava está no canto inferior esquerdo)
Mas se procurar, vai encontrar várias páginas onde consegue comprar online. Por exemplo: https://www.muky.sk/TAPIOKOVA-MUKA-c42_0_1.htm, https://www.najtelo.com/tapiokova-maniokova-muka-400g/