Sophora Japonica zdroj rutínu

Sophora Japonica zdroj rutínu

Dávam do pozornosti výnimočnú rastlinu Soforu japonskú /Sophora japonica/, ktorá sa používa najmä vo východnej tradičnej medicíne. Pochádza z Číny a Japonska a darí sa jej v miernom podnebnom pásme, čiže aj u nás. Je to vlastne okrasný ker alebo strom, známy ako pagoda, ktorého kvety okrem dekoratívneho významu majú podľa historických záznamov schopnosť liečiť ľudský organizmus. Sophora japonica sa používala už v minulosti na podporu optimálneho zdravia žíl a je to vlastne jedna z päťdesiatich základných bylín tradičnej čínskej medicíny. Najčastejšie sa odporúča sa ako doplnková liečba pri oslabení ciev v dolných končatinách a  pri tvorbe varixov.

Prečo je Sophora Japonica účinná?

Mnohé rastliny a bylinky obsahujú celý rad vysoko aktívnych a prospešných fytonutričných zlúčenín. Sophora japonská nie je výnimkou, obsahuje dva silné flavonoidy, troxerutín a oxymatrín, ktoré vykazujú vysokú antioxidačnú a protizápalovú aktivitu a dokázateľne podporujú zdravie obehového systému.

Sophora sa tiež používa ako podporná liečba pri hemoroidoch. Hemoroidy, ktoré sú charakterizované symptómami ako opuch, poranenie ciev v oblasti konečníka, sú nepríjemným ale mimoriadne častým problémom.

Užitočné zlúčeniny obsiahnuté v Sophora japonica, ju predurčujú k tomu aby aj v súčasnosti bola okrem iných používaných liečiv, jedným z bylinných doplnkov liečby. Troxerutín má vazoprotektívne vlastnosti a je bežnou látkou, používanou v  terapii hemoroidov. O oxymatríne je známe, že pomáha znižovať opuchy, tlmí zápal.

Sophora podporuje aj celkové zdravie kardiovaskulárneho systému, normálny srdcový tep a pomáha vytvárať prostredie, ktoré je menej náchylné na tvorbu krvných zrazenín / prírodné antitrombotikum/.

Predbežné štúdie na zvieracích modeloch naznačujú, že oxymatrín môže dokonca chrániť srdce a zlepšiť jeho funkčnosť.

Či už trpíte hemoroidmi alebo jednoducho hľadáte rastlinku, ktorá prirodzene podporí váš obehový systém, Sophora japonica môže byť bylinkou, ktorú by ste mali pridať do svojho nutričného režimu. Pokiaľ je to možné poraďte sa o intenzívnej terapií s lekárom, intoxikácie nie sú známe a dôkazy o účinnosti S. japonica sú prevažne pozitívne a nie sú spojené s negatívnymi vedľajšími účinkami. Je súčasťou mnohých receptúr/formúl na podporu obehového systému, ktoré obsahujú ďalšie bylinky, ako Gotu kola/Centella Asiatica, pupočník ázijský/, Ruscus aculeatus/Listnatec pichlavý/.

Pozoruhodné je pôsobenie  Sophory v kombinácii s rastlinou Polygonum Cuspidatum /Reynoutria japonica, Pohánkovec japonský, Rdesno, Krídlatka japonská/ známou pre vysoký obsah polyfenolu  resveratrolu. Predmetom výskumu je ich synergický ochranný účinok pred nádorovým bujnením a pri zmiernení  problémov  žien v menopauze v súvislosti s úbytkom estrogénu. Kvet Sophory v zmesiach, sa používa ako čaj, podľa individuálnej potreby maximálne však 3x denne.

Uvedené informácie slúžia na vzdelávacie účely a nie sú určené na to aby nahradili lekársku starostlivosť. Ak máte vážny zdravotný problém, navštívte svojho lekára.

Zdroj:

  1. Tang YP, Li YF, Hu J, Lou FC. Isolation and identification of antioxidants from Sophora japonica. J Asian Nat Prod Res. 2002 Jun;4(2):123-8.
  2. Zhang L, Ravipati AS, Koyyalamudi SR, Jeong SC, Reddy N, Smith PT, Bartlett J, Shanmugam K, Münch G, Wu MJ. Antioxidant and anti-inflammatory activities of selected medicinal plants containing phenolic and flavonoid compounds. J Agric Food Chem. 2011 Dec 14;59(23):12361-7. doi: 10.1021/jf203146e. Epub 2011 Nov 10.
  3. Clyne MB, Freeling P, Ginsborg S. Troxerutin in the treatment of haemorrhoids. Practitioner. 1967 Mar;198(185):420-3.
  4. Runtao G, Guo D, Jiangbo Y, Xu W, Shusen Y. Oxymatrine, the main alkaloid component of Sophora roots, protects heart against arrhythmias in rats. Planta Med. 2011 Feb;77(3):226-30. doi: 10.1055/s-0030-1250256. Epub 2010 Aug 17.
  5. Cao YG, Jing S, Li L, Gao JQ, Shen ZY, Liu Y, Xing Y, Wu ML, Wang Y, Xu CQ, Sun HL. Antiarrhythmic effects and ionic mechanisms of oxymatrine from Sophora flavescens. Phytother Res. 2010 Dec;24(12):1844-9. doi: 10.1002/ptr.3206.
  6. Kim JM, Yun-Choi HS. Anti-platelet effects of flavonoids and flavonoid-glycosides from Sophora japonica. Arch Pharm Res. 2008 Jul;31(7):886-90. doi: 10.1007/s12272-001-1242-1. Epub 2008 Aug 14.
  7. Hu ST, Tang Y, Shen YF, Ao HH, Bai J, Wang YL, Yang YJ. Protective effect of oxymatrine on chronic rat heart failure. J Physiol Sci. 2011 Sep;61(5):363-72. doi: 10.1007/s12576-011-0154-y. Epub 2011 Jun 22.
  8. Shen XC, Yang YP, Xiao TT, Peng J, Liu XD. Protective effect of oxymatrine on myocardial fibrosis induced by acute myocardial infarction in rats involved in TGF-β₁-Smads signal pathway. J Asian Nat Prod Res. 2011 Mar;13(3):215-24. doi: 10.1080/10286020.2010.550883.

 

Preto, ako ste iste pochopili, ak by sme mali dostatok vedomostí o potravinách, ich zložení a vhodnom spracovaní, nemuseli by sme pravidelne užívať doplnky výživy a v niektorých prípadoch skutočne vyhadzovať peniaze von oknom. Volá sa to potravinová gramotnosť a tú si treba v rámci zachovania zdravia, neustále zvyšovať.

3 Odpovede

  1. Paní Horecká, dovoluji si upozornit: uvádíte překlad Polygonum Cuspidatum jako rdesno kopinaté. Hledala jsem a našla pod českým křídlatka japonská.

  2. Pozdravujem pani Horecká.
    Pred pár rokmi som robil preklady pre biodoplnky firmy Sibírske zdravie z ruštiny do slovenčiny. Problémom bolo, že pre pomenovanie rastlín často používajú regionálne názvy a potom zistiť a priradiť k tomu správny latinský a odborný názov vyžadovalo dosť času na vyhľadávanie (som strojár, nie botanik).
    Jedným takým „orieškom“ bola práve aj rastlina pohánkovec japonský. V ruštine bol použitý názov „спорыш“ (sporyš), používajú aj pomenovanie „японский горец“ (horec japonský) a k nim som našiel aj latinské pomenovanie Fallopia japonica.
    Pri hľadaní adekvátneho slovenského názvu som dospel k názvu Pohánkovec japonský aj Krídlatka japonská (česky Křídlatka japonská) s latinským názvom Reynoutria japonica Houtt., čo mi pomohlo nájsť odborný názov rastliny v ruštine ako „pейнутрия японская“.
    Viaceré slovenské a české stránky sa zhodujú v tom, že táto rastlina patrí do čeľade Polygonaceae ale české stránky k tomu pridávajú čeľaď „rdesovité“ a slovenské stránky „stavikrvovité“ čo ma tiež trochu zaskočilo, pretože:
    Polygonum (lat.) je v slovenčine „stavikrv“ a v češtine „truskavec“ ale česky „rdesno“ je v slovenčine „horčiak“ a latinčine Persicaria a tieto rastliny sa pohánkovcu, resp. křídlatke ani nepodobajú, takže podľa všetkého preklad čeľade Polygonaceae za „rdesnovité“ je nesprávny.
    Na záver ešte synonymá pre pohánkovec japonský: Fallopia japonica; Reynoutria henryi; Polygonum cuspidatum; Polygonum reynoutria; Polygonum sieboldii; Polygonum zuccarinii; Pleuropterus cuspidatus; Tiniaria cuspidata; Tiniaria japonica

    Pekný deň prajem Vlado Stankovič, Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť

Koncept o jedle, ktorý komunikuje moderným spôsobom staré dobré hodnoty gastronomickej kultivovanosti.

NEWSLETTER

Copyright @ 2021 - Horecka.sk
All rights reserved
Made by VIANSOL, s. r. o.