Netuším, kde a ako vznikol nápad nazývať koláče bez múky, zdravými. Pôvod tohto slovného spojenia už nie je možné zmapovať, ani označiť autora tohto oxymoronu. To platí v prípade, ak sa napríklad tradičná surovina múka, zamení za mak, orechy, chia, ľan a iné suroviny, s úplne odlišnými vlastnosťami a poslaním, ako má múka v potravinách. Viac krát som sa téme venovala, pridávala odkazy v článkoch, je to však nuda a žiadne obrázky. Jednoznačne by pritiahol pozornosť názov, oxidované koláče. Nemožno očakávať, že sa food blogerky a gastropodnikateľky budú hromadne vzdelávať v chémii potravín alebo študovať biologické účinky jednotlivých zložiek potravy na organizmus ale aspoň nech neodporúčajú /prosím/ paušálne takéto produkty, akokoľvek lákavo ,,nastajlované”, diabetikom a ľuďom s rôznymi intoleranciami či alergiami. Nedávno som sa stretla v TV pri natáčaní jednej relácie s pani Mačingovou, kde pripravovala koláč, v ktorom miesto múky boli ako inak, orechy a mak, s dodatkom – vhodný pre diabetikov. Aby ste si to nevysvetľovali nesprávne, nemám vôbec nič proti orechom, maku, ľanu, sezamu skôr naopak, vo výžive majú svoj podstatný význam, treba ich vedieť však správne používať. Napríklad také vlašské orechy.
Vlašské orechy sú skutočne mimoriadne zdravé. Naviac, ak pochádzajú zo Slovenska alebo blízkeho okolia, sú dobre uskladnené na suchom mieste /v škrupine/ a neobsahujú plesne. Ich najužitočnejšie využitie je zjesť za hrsť tepelne neupravených orechov, 20-30gr počas dňa. Nepovažujem za šťastné riešenie napchať do koláčov veľa orechov a následne upiecť pri vysokých teplotách. Iste, niektoré tradičné koláče si odpustiť nemôžeme a je priam povinnosťou si občas dopriať orechovník alebo bratislavské orechové rožky. Dopriať si ich môžu hlavne zdraví a fyzické aktivity praktizujúci jedinci. Pozitívom praženia a opekania orechov je zlepšenie ich senzorických vlastností, ak však chceme dosiahnuť kompromis v podobe zdravšieho pokrmu, pečme na teplotách 120-160 st.Celzia. Kvalitné tuky z orechov sa dajú využiť aj inak ako v koláčoch, pridávajte ich pokojne do jedla k zelenine alebo do rizota. Pravidelná konzumácia tepelne neupravených, surových vlašských orechov, prispieva k zlepšeniu lipidového profilu. Totiž vlašské orechy znižujú hladiny lipoproteínov, cholesterolu a triacylglyceridov s nízkou hustotou.
Ak však chceme upiecť niečo kompletne ,,orechové“, alebo ,,makové“ môžeme použiť orechové múky, čiastočne zbavené tuku, pretože sú vyrábané z výliskov. Rizikom je nie vždy dobrá kvalita a možný obsah plesní u niektorých druhov. Ak chceme použiť mak alebo drvený ľan, tak nech obsahuje maximálne 15% -20% z hotového produktu.
Vysvetlím Vám opäť, prečo nie sú orechy, mak a semená vhodné ako náhrada múky. Tieto olejnaté plodiny obsahujú prevažne polynenasýtené mastné kyseliny. Ako príklad uvediem mak: 40-50% lipidov – tuková zložka, najvyššia koncentrácia poly-nenasýtených mastných kyselín PUFA a mono-nenasýtených mastných kyselín MUFA, 20% bielkovín a ostatné pripadá sacharidom a vláknine. Už v prirodzenom stave, v závislosti od uskladnenia, odrody sa u nich vyskytujú potenciálne riziká, spôsobené termickými a oxidačnými zmenami lipidov v semenách. Keďže sú termooxidačne nestabilné, podliehajú aj ďalšiemu poškodeniu pri tepelnej úprave pečením.
Paradoxom je vysoký index nenasýtenia mastných kyselín, preukazujúci vysokú nutričnú hodnotu týchto komodít spojenú s preventívnoliečebným aspektom pre konzumenta, na druhej strane však vysoký stupeň nenasýtenia mastných kyselín spôsobujúci vyššiu náchylnosť k oxidatívnemu poškodeniu. Rozumné by bolo využiť ich teda v tepelne neupravenej forme alebo v šetrnej úprave pri nízkej teplote, v celistvej forme a s podporou ďalších rastlinných zložiek s obsahom antioxidantov a látok brániacich premene na oxidované formy a konečné produkty oxidácie.
A teraz tá náročnejšia časť.
Prečo je vlastne tepelná úprava rizikom? Čo sa deje ak pečieme orechovník? Pri tepelnej úprave sa mení štruktúra orechov a chemické zloženie, stráca sa vlhkosť v orechoch a prebieha Maillardova reakcia. Pri pražení a pečení prichádza k oxidácii polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sa prevažne nachádzajú v orechoch. Vzniká malondialdehyd, čo je konečný produkt peroxidácie lipidov s nepriaznivými účinkami na organizmus. Inak znižuje sa aj obsah izomérov tokoferolu /vitamín E/ od 30 do 70%.
Keďže je malondialdehyd /MDA/ produkt konečného oxidačného rozkladu polynenasýtených mastných kyselín iniciovaného radikálom, býva zvyčajne biomarkerom merania oxidačného stresu. Okrem toho, MDA sa vytvára ako vedľajší produkt syntézy thromboxanu A2. Tento proces je súčasťou konverzie kyseliny arachidonovej na zápalové prostaglandíny /PGH2/ za účasti enzýmov COX. MDA je vysoko reaktívny a má schopnosť tvoriť adukty s viacerými biologickými molekulami, ako sú proteíny alebo DNA. Vysoká reaktivita MDA je založená hlavne na jeho elektrofilnosti, čo ju robí silne reaktívnou voči nukleofilom, ako sú bázické aminokyselinové zvyšky /lysín a histidín/.
Pri tepelnej úprave pečením, smažením a fritovaním sa vytvárajú však aj ďalšie látky poškodzujúce zdravie. Nazývajú sa produkty neenzýmovej glykácie tzv. AGEs advanced glycation endoproducts alebo jednoduchšie, koncové glykačné produkty. AGEs sú konečným produktom reťazca reakcií, v ktorých redukujúce cukry spontánne reagujú s aminopeptidmi, lipidmi a nukleovými kyselinami. Táto reakcia spočiatku vytvára takzvané produkty hnednutia /glykotoxíny/ spôsobené Maillardovou reakciou.
AGEs -pokročilé glykačné produkty alebo glykotoxíny, sú rôznorodá skupina vysoko oxidujúcich zlúčenín s patogénnym významom, hlavne pri diabetese a ďalších chronických ochoreniach. AGEs sa vytvárajú prostredníctvom neenzymatickej reakcie medzi redukujúcimi sacharidmi a voľnými aminoskupinami proteínov, lipidov alebo nukleových kyselín. Táto reakcia je tiež známa ako Maillardova reakcia alebo karamelizovanie-hnednutie /existuje aj ,,hnednutie“ spôsobené enzýmami to však nie je pre zdravie nebezpečné/. Tvorba AGEs je súčasťou normálneho metabolizmu, ale ak sa v tkanivách a cirkulácii dosiahne nadmerné množstvo AGEs, môže stať patogénnym pre organizmus. Patologické účinky AGEs súvisia s ich schopnosťou podporovať oxidačný stres a zápal, väzbou s receptormi na povrchu buniek alebo zosieťovaním proteínov, meniť svoju štruktúru a funkciu. Medzi lepšie preštudované AGEs patrí stabilný a relatívne inertný N epsilon-carboxymethyl-lysine /CML/, pentozidín a vysoko reaktívne deriváty metylglyoxalu /MG/. Tieto AGEs môžu byť odvodené z glykoxidácie proteínov a lipidov.
Vieme teda, že AGEs v strave predstavujú patogénne zlúčeniny, ktoré sú spojené s indukciou a progresiou mnohých chronických ochorení. Potvrdilo sa, že vysoká teplota a nízka vlhkosť konzistentne spôsobujú tvorbu AGEs v potravinách, zatiaľ čo pomerne krátka doba ohrevu, nízke teploty, vysoká vlhkosť a okyslenie prostredia pred expozíciou, sú efektívnymi stratégiami na obmedzenie tvorby AGEs v potravinách. Potenciálne negatívne účinky tradičných foriem varenia a spracovania potravín, zostávali dlho bez povšimnutia a nebrali sa v úvahu v súvislosti s poškodzovaním zdravia. Avšak akumulácia AGEs v dôsledku systematického vysoko tepelného spracovania potravín, ponúka nové vysvetlenie negatívnych zdravotných účinkov spojených so západnou diétou t.j. nadmerným príjmom jedla, hyperalimentáciou.
Tabuľku jednotlivých druhov spracovaných potravín a obsah AGEs v nich si môžete pozrieť tu, nech Vám neunikne slanina, hovädzí steak, tučná smotana, orechoviny.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/PMC3704564/table/T1/
Súčasné poznatky dokazujú, že významne znížený príjem AGEs sa dá dosiahnuť zvýšením spotreby rýb, strukovín, mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia a celých zŕn, vareného a duseného jedla, znížením príjmu vysoko tučných jedál /kombinácia tuk a múka/ a konzumáciou spracovaných potravín. Rovnako dôležité je, aby sa spotrebitelia a jedinci, ktorých sa to týka, vzdelávali o spôsoboch varenia, ktoré vytvárajú nízke AGEs, ako je pošírovanie, parenie, dusenie a varenie. Napríklad vysoký obsah AGEs v pečenom kurčati 5,828 kU / 100 gr alebo pečenom hovädzom mäse 5,963 kU / 100 gr sa dá významne znížiť až na 1,124 kU / 100 gr a 2,230 kU / 100 gr ak je mäso varené alebo dusené. Taktiež použitie kyslých marinád, ako je citrónová šťava a ocot, pred varením, podporuje zníženie obsahu AGEs. Tieto kuchárske techniky sú už dlho známe v stredomorských, ázijských a iných kuchyniach po celom svete, kde sa pomocou nich vytvárajú chutné a ľahko pripraviteľné jedlá. Pri akých teplotách a za akých podmienok vznikajú AGEs v potravinách, nájdete v odkazoch nižšie.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22305260
Trocha viac sme premostili od makovo orechových koláčov, ale účelovo pre Váš prospech, totiž táto téma je veľmi dôležitá ak sa zamyslíme, ako sa naši známi, priatelia či príbuzní stravujú. Takmer v každej rodine sa nájde niekto s metabolickým syndrómom, alergiami alebo onkologickým ochorením. Pri troche šťastia sa dostanú k správnym informáciám a dokážu si pomôcť zmenou úpravy jedál a pridaním rôznych byliniek. Bylinky dokážu veľmi veľa, napríklad aj inhibovať enzým cyklooxygenázu a tým vznik zápalových látok v tele, obsahujú polyfenoly s antioxidačnou aktivitou, chlorofyl, vitamíny a iné užitočné látky.
Takže ak máte doma diabetika, odporučte mu varenú stravu a veľa zeleniny, varenej a čerstvej, vyhýbať sa chrumkavej kuracine s kožou, uprednostniť králika na šťave s citrónovou trávou bez zemiakov /veľa zemiakov okrem sacharidov obsahuje aj malondialdehyd/, znížiť príjem omega 6 mk, no a prospešnejšia, ako oxidovaná torta z orechov, môže byť varená pochúťka ako tapiokový puding s bobuľovým ovocím.
No a my ostatní, relatívne zdraví, môžeme užívať orechovníkov a hodovať!? Omyl vážení, tieto AGEs úzko súvisia napríklad aj s rôznymi intoleranciami, novodobou epidémiou chorých-nechorých, kedy každý niečo netoleruje a zúfalo behá po lekároch s nafúknutým bruchom a hnačkami.
Opakovanie matka múdrosti alebo pre tých čo preskočili telo článku.
Kombinácia vysokých teplôt pri priemyselnej úprave potravín, pri dennej domácej úprave jedál /pečenie, smaženie/ so zvýšeným používaním cukrov, viedla vedcov k preskúmaniu pokročilých koncových produktov glykácie AGEs a glykovaných lipidov ALEs v moderných potravinách, spojených s poškodzovaním zdravia. Lipidy obsahujúce aminoskupinu sú tiež podrobené glykácii. Lipidy predstavujú dôležitú zložku stravy, s vysokým obsahom tukov. Rôzne chemické reakcie počas tohto procesu generujú voľné radikály. Po svojom vzniku koncové glykačné produkty indukujú zápal, zhoršujúci intestinálnu permeabilitu-priepustnosť čreva. Formovanie AGE / ALE je intenzívnejšie pri strednej a vysokej teplote počas pečenia a fritovania. V nasledujúcom texte je popísané ako môžu poškodzovať organizmus AGEs pri zvýšenej priepustnosti čreva.
Normally, dietary AGEs cross the intestinal wall poorly. AGE transport across the intestinal epithelium is low and occurs via simple diffusion. After intravenous administration, AGEs are largely eliminated by hepatic sinusoidal Kupffer and endothelial cells. However, elimination might be very different if IP is elevated and may be more threatening if renal function is also impaired, limiting urinary excretion of AGEs. Minimal data exist regarding the pharmacokinetics of AGEs, and data on absorption rate of glycated products are variable; pyrroline and pentosidine appear to be well absorbed, while peptide-bound Amadori products are not. These varying findings may be due to the capacity of intestinal epithelial cells to degrade these various compounds. However, it should be noted that data exist only for some selected, measurable AGEs, while myriad different AGEs exist due to permanent recombination among AGEs. Consequently, the actual amount of AGEs absorbed may exceed the values obtained thus far.
Ďalej tu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2898551/
Ďalšie užitočné linky k hore spomínaným témam.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25695886
- https://www.hindawi.com/journals/omcl/2014/360438/#B53
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4891230/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14576712
https://link.springer.com/artic…/10.1007%2Fs10337-012-2237-1
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf903764d - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163718301193
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561417301103
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900715003366
Keď som pred pár mesiacmi uverejnila na mojej fanpage Terapia jedlom, na fcbku tento článok, prebehla pod ním ,,burlivá“ diskusia. Vyberám z nej niekoľko užitočných komentárov.
Je nutné orechy pred konzumáciou namáčať ?
Orechy sa doporučujú vo všeobecnosti namáčať pre zníženie obsahu antinutrientov, pre lepšiu stráviteľnosť. Antinutrientom v orechoch je v malom zastúpení kyselina fytová IP6.
Kyselina fytová je známa ako inhibítor, ktorý chelátuje mikronutrient napr.železo, zinok a zabraňuje tomu, aby bol biologicky dostupný pre monogastrické zvieratá a ľudí, pretože nemajú enzýmovú fytázu v tráviacom trakte. Respekt.telo si ju nevytvára vytvárajú ju však mikroorganizmy, mliečne baktérie, kvasinky a pod. Fytáza, enzým mikrobiálneho pôvodu, môže zvýšiť využiteľnosť fytátového fosforu. Ja z tohto dôvodu orechy nenamáčam, jem veľké množstvo fermentovaných potravín, takže fytáty mi problém nerobia a podľa odberov ani v mojom veku mi žiaden ,,prvok“ zatiaľ nechýba J Iba upozorňujem, že aj kyselina fytová má svoje benefity, znižuje GI jedál, chráni pred chorobami aj onkologickými, správa sa ako antioxidant, preto zase netreba blbnúť a namáčať každý orech pred jedením.
Čo si myslíte o dnešnom paleo stravovaní?
Paleo štýl, ktorý sa dnes prezentuje ako strava pôvodných obyvateľov je zlým vtipom. Ani keby sme šli lineárne od homo erectus až ku mladopaleotickému cromagnon –skému človeku, nikde by sme nenašli stravovací model, ktorý by mohol mať určitú spojitosť s dnešným paleom/ k lokalite sa neviažu iba endemické druhy potravín, šunka a prémiové druhy mäsa? Quinoa, kokos a kešu v Európskom paleojedálničku??/ Ak hľadáme paradigmu, možno až v mezolite t.j.20 000p.n.l. keď sa už varilo, pieklo a 50% stravy u niektorých skupín tvorilo mäso a samozrejme hľuzy, strukoviny ale ešte stále to boli predovšetkým rastliny, rôzne bobule, ovocie, plody stromov, korienky a prvá zelenina. Najväčším mimoriadne užitočným objavom pre človeka a bola tepelná úprava jedla a následne lepšia biologická dostupnosť živín. V tomto období bola zavŕšená evolúcia chrupu človeka, keď zo zubov prispôsobených na trhnanie a hryzenie surového mäsa sa zmenou konzistencie potravy vyvinul chrup ako má dnešný človek. Človek v tomto období bol vďačný za akýkoľvek druh stravy a predpokladám, že mu padla vhod aj nová komodita pšenica alebo čerstvo nadojené mlieko z okoloidúcej kozy 🙂
V čom môže byť kritický vysoký príjem omega 6 polynenasýtených mastných kyselín ?
Problémom vysokého príjmu AA a súčasne omega 6 mastných kyselín z iných zdrojov, je tvorba eikozanoidov, derivátov kyseliny arachidonovej, spôsobujúcich radu zápalových procesov tele a následne civilizačných ochorení. Prevaha omega 6 mastných kyselín z rastlinných zdrojov, polotovarov, pekárenských produktov, olejov a mäsa stojí za produkciou prostaglandínov, leukotriénov, prostacyklínov a tromboxanov, majúcich regulačné a signálne funkcie. Nie sú to zásobné zložky, neukladajú sa do buniek ale pôsobia ako mediátory napríklad aj alergických reakcií, astmy a pod. Mimoriadne dôležitý pre organizmus je príjem polynensýtených mastných kyselín omega 3 EPA a DHA, ktoré majú zase pozitívne, ochranné funkcie na organizmus. Pokiaľ konzumujeme mäso, ryby a vajcia s obsahom EPA a DHA je to pre telo výhodou pretože nemusia podstúpiť náročnú konverziu z ALA na EPA a DHA. Ako dosiahnuť zníženie príjmu AA?
Tak, že budete konzumovať napríklad kuracie mäso bez kože, alebo si kúpite divokého lososa miesto farmového, či dáte prednosť pražme, morskému vlkovi alebo ,,ančovikám-sardelkám”. V kuracích stehnách sa nachádza viac AA ako v prsiach. Budete pridávať do stravy koreniny a bylinky či oleje, ktoré obsahujú DGLA /kyselinu dihomo gamalinolénovú/ako borákový, pupalkový z požlťa farbiarskeho alebo inhibujú činnosť cyklooxygenázy a lipoxygenázy. A to je väčšina rôznych byliniek, ktoré tu na Vás vyskakujú z mojej stránky. Ešte zopár užitočných rád.
- Eikozanoidy vznikajú nepretržite takmer všade v organizme, z omega 3 a omega 6 mastných kyselín, pôsobením. O množstve syntetizovaných pro alebo protizápalových druhov rozhoduje aktuálna ponuka mastných polynenasýtených kyselín
• Z tohto dôvodu je dôležité príjimať plnohodnotný substrát /DHA/ bez potreby konverzie
• Iba 5% ALA je konvertovaná na EPA
• 0,5% ALA je konvertovaná na DHA
• Premenu DGLA na AA kys.arachidonovú stimuluje inzulín a statíny
• Premenu DGLA na AA inhibuje glukagon a EPA
• Premenu DGLA na AA blokuje sezamín /lignan/, kurkumín a capsaicín
• Delta-5 desaturáza /D5D/je enzým, ktorý metabolizuje kyselinu dihomo-y-linolénovú /DGLA/ na kyselinu arachidónovú /AA/. Inhibícia D5D teda zvyšuje DGLA /prekurzor protizápalových eikosanoidov/a zároveň znižuje AA /prekurzor prozápalových eikozanoidov/môže viesť k synergickému zlepšeniu zápalového stavu.
Pridávam v závere ešte niektoré zaujímavé postrehy v komentoch čitateľov, ktoré sa podarilo uchovať z predchádzajúceho blogu.
- IVO GONDEKsays:
Jako původem chemik (vŠCHT Praha) jsem vydržel přečíst celý článek, troufám si říct, že jsem většinu rozuměl také proto, že mnoho let se zabývám zdravou stravou. Mockrát děkuji,že jsem vás takto objevil. Budu vás nadále studovat.
- SILVIA HORECKAsays:
Ďakujem pekne za uznanie a prajem dobré čítanie 🙂
- ALEXANDRAsays:
Chcela by som sa spýtať na mandle, (španielske, nie americké), či je vhodné ich namáčať a následne tepelne upravovať (napr. pri teplote 170-180) alebo to predstavuje riziko, resp. aké množstvo takto upravených mandlí skonzumovaných denne je v poriadku a aké je už rizikové. Ďakujem
- ANNAsays:
Je to výborné, stačí si nájsť čas, posedieť a pokúsiť sa porozumieť, veľmi ďakujem. Komu sa nepáči nech si číta štvrť stranové články a odporúčania niekde v časopisoch… toto je vyššia úroveň pre tých ktorých to naozaj zaujíma, dúfam v čo najviac takých článkov od Vás.
- JITKA DAŇKOVÁsays:
Dobrý den,
mohu se zeptat, máte k tomu, že by nebylo potřeba namáčení ořechů, nějaké zdroje?
V bakalářské práci věnované kyselině fytové (https://is.muni.cz/th/ldwjq/Bakalarska_prace_Kyselina_fytova.pdf) jsem našla jen toto:
“Lidé obecně neprodukují dostatek fytázy na to, aby mohli neomezeně konzumovat na fytát bohatá jídla. Střevní mikroflóra člověka je schopna rozkládat fytát jen do určité míry. Fytázu produkuje zejména kmen Lactobacilli. Lidé, kteří mají střevní mikroflóru v dobrém stavu, teoreticky mohou bez větších problémů konzumovat stravu na fytát bohatší [16]. V tenkém střevě člověka je však aktivita fytázy nízká… Aktivita fytázy je závislá na pH.”
Odkaz 16 vede na studii https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531706001199?via%3Dihub
Nějak mne to nepřesvědčilo, že by to opravdu mělo být v pohodě. Dávné národy snad po celém světě věnovaly poměrně dost energie a úsilí, aby namáčeli obiloviny, semena a ořechy, které měli jíst, a to jistě měli střevní mikrofloru v mnohem lepším stavu než my dnes. Věřím tomu, že je jejich zkušenost vedla k tomu, že věděli, proč je to namáčení důležité.
Co se týká ořechů, tak kromě kyseliny fytové ale ještě u nich řešíte problematiku inhibitorů enzymů a na to jsem nenašla informaci, že by měla dobrá střevní mikroflora pomoct. Máte prosím k tomuto nějakou informaci či zdroj, že to namáčení není potřeba?
Snažím se v celé problematice více zorientovat, informace o tom, že není potřeba namáčení ořechů mne dost překvapila. Máte super, že u Vás k žádným problémům s minerály v těle nedochází, ale není to jen tím, že máte obecně velmi zdravě sestavený jídelníček, ve kterém antituriční látky nehrají takovou velkou roli?
Co se týká pozitivních vlastností kyseliny fytové jako chelačního činidla, tak jsem doposud měla za to, že pozitivní vlastnosti nastávají v momentě, kdy se právě kyselina fytová užívá jako vyčištěný extrakt z rýžových otrub a užívá se právě mezi jídly, aby šlo vůbec využít toho chelačního pozitivního efektu. (Četla jsem v seriálu na této stránce: http://www.mirapa.cz/jak-zabranit-starnuti-pomoci-regulace-zeleza-cast-prvni/
http://www.mirapa.cz/jak-zabranit-starnuti-pomoci-regulace-zeleza-v-tele-cast-druha/
http://www.mirapa.cz/jak-zabranit-starnuti-pomoci-regulace-zeleza-v-tele-cast-treti/
http://www.mirapa.cz/jak-zabranit-starnuti-pomoci-regulace-zeleza-v-tele-cast-ctvrta/)
Má tedy kyselina fytová pozitivní efekt i v momentě, kdy je navázána na minerály v potravě a tedy potom jen vyloučena z těla? Nebo se zde počítá s tím, že bude ve zdravé střevní mikrofloře rozštěpena a potom bude fungovat jako to chelační činidlo?
Omlouvám se, pokud se někdy vyjadřuji nepřesně, nejsem úplně zběhlá ve správné terminologii a i ta bakalářská práce o kyselině fytové a problémech s ní ve stravě pro mne byla náročná na čtení.
Předem děkuji, jestli budete mít chvíli času věnovat se mým dotazům.
- SILVIA HORECKAsays:
Pozrite sa vlašské orechy obsahujú kyselinu fytovú, treba vziať v úvahu, že nejde o základnú potravinu a pokiaľ niekto skonzumuje za týždeň dve hrste vlašských orechov, nemusí sa namáčaním orechov zaoberať. Dôležité je urobiť opatrenia na zníženie fytátov v základných potravinách ako strukoviny a obilniny. Pokiaľ niekto konzumuje orechy denne vo zvýšenom množstve, môže sa samozrejme zariadiť. Ako som sa už viac krát vyjadrila je pravdepodobné, že ľudia môžu tolerovať malé až stredné množstvo kyseliny fytovej – v rozmedzí od 100 mg do 400 mg denne.
,,Podľa Ramiel Nagel vo svojom článku “Život s kyselinou fytovou” sa priemerný príjem fytátov v USA a Spojenom kráľovstve pohybuje medzi 631 a 746 mg denne; priemer vo Fínsku je 370 mg; v Taliansku je 219 mg; a vo Švédsku len 180 mg denne.“ Viac informácií nájdete tu:
https://chriskresser.com/another-reason-you-shouldnt-go-nuts-on-nuts/
https://www.westonaprice.org/health-topics/vegetarianism-and-plant-foods/living-with-phytic-acid/
- MICHAL ARNOŠTsays:
Nedočetl jsem se (nebo četl špatně) je prokázaný vliv látek AGEs konzumovaných / oproti vzniklým v těle?
- SILVIA HORECKAsays:
AGEs sú zlúčeniny vytvorené endogénne v ľudskom tele a exogénne, najmä v potravinách/diétne/ počas tepelného spracovania. Na rozdiel od endogénnych AGEs sa diétne AGEs vytvárajú v oveľa väčšom rozsahu. Ich rizikový potenciál však závisí aj od absorpcie, distribúcie, metabolizmu a eliminácie.
Pretože nie je jednoznačne možné vyvodiť konečný záver, vznikajú nové interdisciplinárne prístupy so zameraním sa najmä na výskyt AGEs v potravinách a denný príjem AGEs, ich endogénne hladiny a vplyv na biomarkery súvisiace so zdravotným stavom u ľudí. Existuje stále viac dôkazov o tom, že výživové AGEs, najmä voľné AGEs, prispievajú k ich cirkulujúcim hladinám. Mechanizmy absorpcie sa chápu len čiastočne a áno je potrebné vziať do úvahy, že skupina AGEs je veľmi rôznorodá, takže informácie o metabolickom tranzite jednej AGEs nemusia byť dostatočné na generalizáciu. Obmedzenie AGEs z potravy však poskytuje jednoduchú a neinvazívnu terapeutickú možnosť. Väčšina štúdií poukazuje na to, že obmedzovanie AGEs v strave zlepšuje primárne a sekundárne zdravotné výsledky u ľudí. Existujú najmä náznaky, že obmedzenie diétnych AGEs je spojené so zníženým zápalom a oxidačným stresom, ale ich účinok na klinické výsledky je potrebné ďalej skúmať. Môj článok okrem vysvetlenia oxidácie polynenasýtených mastných kyselín zahŕňa aj doporučenia pri prevencii metabolického syndrómu, nakoľko u nás niektorí experti doporučujú ,,oxidované koláče“ diabetikom a v rámci tejto cieľovej skupiny mi nedalo nespomenúť problematiku AGEs . Myslím, že takáto komplexnosť prevencie stravovaním je tak náročná, že sa nedá zhrnúť a detailne rozobrať v jednom článku.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900715003366
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561417301103
- JANA KRISTÍNAsays:
Ja mám HIT a dávam si pozor na stravu.
A nevedela som, že môžem jesť orechy.
Ale inak super článok.
- MARIANsays:
A k comu to bolo dobre? Vacsina z toho su chemicke kecy ktorym rozumeju len ludia co stufovali chemiu pripadne biochemiu a beznym ludom ktori su cielovkou tohto clanku a ktori toto citaju to znie takto: bla bla bla nepecte orechy, zabije vas to, bla bla bla. Takze mozno to chcelo skratit na stvrtinu a povedat to ako clovek a nie ako biochemik v plasti vedla mikroskopu ale to bude asi profesionalna deformacia.
- SILVIA HORECKAsays:
Je mi ľúto, že to nedáte ale na čítanie mojich článkov je nutné mať ako tak funkčné kognitívne procesy. Väčšina s tým nemá problém a z článku si zoberie to čo treba.
- SLNIEČKOsays:
Fu, Marián, ja opäť raz musím povedať, tipický Slovák. Áno 1/2 odbornnej časti článku nepovedala nič ani mne, ale 1/2 som pochopila správne, navzdelala sa v nových veciahc a to čo niekto roky študoval mi dáva ako na zlatej tácke, v blogu, ku ktorému sa viem vrátiť…Nerozumiem tomu, ako môže toto niekto skritizovať…Vy musíte byť duchom veľmi nízko…
- ANNA LAZAROVÁsays:
Ďakujem za hodnotné informácie. Diabetici sú často atakovaní dobrými radami, sú vďačným cieľom hlavne tých, ktorí nemajú diabetes a vedia o ňom málo. Tento článok – vytlačený – bude treba ho ešte viackrát prečítať, aby sme lepšie vedeli argumentovať. Ešte raz ĎAKUJEM.
- SILVIA HORECKAsays:
Rado sa stalo, nech padne na úžitok.
- JANČIsays:
klobúk dole, to musí zabrať veľmi veľa času napísať takto odborne podkutý článok
ďakujem za všetkých ktorých ozaj zaujíma zdravá strava
- SILVIA HORECKAsays:
Ďakujem pekne za uznanie, áno je to náročné čo si málokto uvedomuje, tento článok mi ,,zabral” viac ako 40hodín cca.
2 Odpovede
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom semienok v kvaskovom chlebíku, veľmi rada tam dávam slnečnicové, tekvicové, chia sem., ľanové, sezamové. Podľa tohto článku to nie je zdraviu prospešné, ale naopak? Vďaka za odpoveď
Obsah semienok by nemal prekročiť 15% z objemu vo výrobku.