Prečo koláče bez múky, nemusia byť zdravé

Prečo koláče bez múky, nemusia byť zdravé

Značky

Nie sú pridelené

Netuším, kde a ako vznikol nápad nazývať koláče bez múky, zdravými. Pôvod tohto slovného spojenia už nie je možné zmapovať, ani označiť autora tohto oxymoronu. To platí v prípade, ak sa napríklad tradičná surovina múka, zamení za mak, orechy, chia, ľan a iné suroviny, s úplne odlišnými vlastnosťami a poslaním, ako má múka v potravinách. Viac krát som sa téme venovala, pridávala odkazy v článkoch, je to však nuda a  žiadne obrázky. Jednoznačne by pritiahol pozornosť názov, oxidované koláče. Nemožno očakávať, že sa food blogerky a gastropodnikateľky budú hromadne vzdelávať v chémii potravín alebo študovať biologické účinky jednotlivých zložiek potravy na organizmus ale aspoň nech neodporúčajú /prosím/ paušálne takéto produkty, akokoľvek lákavo ,,nastajlované”, diabetikom a ľuďom s rôznymi intoleranciami či alergiami. Nedávno som sa stretla v TV pri natáčaní jednej relácie s pani Mačingovou, kde pripravovala koláč, v ktorom miesto múky boli ako inak, orechy a mak, s dodatkom – vhodný pre diabetikov. Aby ste si to nevysvetľovali nesprávne, nemám vôbec nič proti orechom, maku, ľanu, sezamu skôr naopak, vo výžive majú svoj podstatný význam, treba ich vedieť však správne používať. Napríklad také vlašské orechy.

Vlašské orechy sú skutočne mimoriadne zdravé. Naviac, ak pochádzajú zo Slovenska alebo blízkeho okolia, sú dobre uskladnené na suchom mieste /v škrupine/ a neobsahujú plesne. Ich najužitočnejšie využitie je zjesť za hrsť tepelne neupravených orechov, 20-30gr počas dňa. Nepovažujem za šťastné riešenie napchať do koláčov veľa orechov a následne upiecť pri vysokých teplotách. Iste, niektoré tradičné koláče si odpustiť nemôžeme a je priam povinnosťou si občas dopriať orechovník alebo bratislavské orechové rožky. Dopriať si ich môžu hlavne zdraví a fyzické aktivity praktizujúci jedinci. Pozitívom praženia a opekania orechov je zlepšenie ich senzorických vlastností, ak však chceme dosiahnuť kompromis v podobe zdravšieho pokrmu, pečme na teplotách 120-160 st.Celzia. Kvalitné tuky z orechov sa dajú využiť aj inak ako v koláčoch, pridávajte ich pokojne do jedla k zelenine alebo do rizota. Pravidelná konzumácia tepelne neupravených, surových vlašských orechov, prispieva k zlepšeniu lipidového profilu. Totiž vlašské orechy znižujú hladiny lipoproteínov, cholesterolu a triacylglyceridov s nízkou hustotou.

Ak však chceme upiecť niečo kompletne ,,orechové“, alebo ,,makové“ môžeme použiť orechové múky, čiastočne zbavené tuku, pretože sú vyrábané z výliskov. Rizikom je nie vždy dobrá kvalita a možný obsah plesní u niektorých druhov. Ak chceme použiť mak alebo drvený ľan, tak nech obsahuje maximálne 15% -20% z hotového produktu.

Vysvetlím Vám opäť, prečo nie sú orechy, mak a semená vhodné ako náhrada múky. Tieto olejnaté plodiny obsahujú prevažne polynenasýtené mastné kyseliny. Ako príklad uvediem mak: 40-50% lipidov – tuková zložka, najvyššia koncentrácia poly-nenasýtených mastných kyselín PUFA a mono-nenasýtených mastných kyselín MUFA, 20% bielkovín a ostatné pripadá sacharidom a vláknine. Už v prirodzenom stave, v závislosti od uskladnenia, odrody sa u nich vyskytujú potenciálne riziká, spôsobené termickými a oxidačnými zmenami lipidov v semenách. Keďže sú termooxidačne nestabilné, podliehajú aj ďalšiemu poškodeniu pri tepelnej úprave pečením.
Paradoxom je vysoký index nenasýtenia mastných kyselín, preukazujúci vysokú nutričnú hodnotu týchto komodít spojenú s preventívnoliečebným aspektom pre konzumenta, na druhej strane však vysoký stupeň nenasýtenia mastných kyselín spôsobujúci vyššiu náchylnosť k oxidatívnemu poškodeniu. Rozumné by bolo využiť ich teda v tepelne neupravenej forme alebo v šetrnej úprave pri nízkej teplote, v celistvej forme a s podporou ďalších rastlinných zložiek s obsahom antioxidantov a látok brániacich premene na oxidované formy a konečné produkty oxidácie.

A teraz tá náročnejšia časť.

Prečo je vlastne tepelná úprava rizikom? Čo sa deje ak pečieme orechovník? Pri tepelnej úprave sa mení štruktúra orechov a chemické zloženie, stráca sa vlhkosť v orechoch a prebieha Maillardova reakcia. Pri pražení a pečení prichádza k oxidácii polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sa prevažne nachádzajú v orechoch. Vzniká malondialdehyd, čo je konečný produkt peroxidácie lipidov s nepriaznivými účinkami na organizmus. Inak znižuje sa aj obsah izomérov tokoferolu /vitamín E/ od 30 do 70%.
Keďže je malondialdehyd /MDA/ produkt konečného oxidačného rozkladu polynenasýtených mastných kyselín iniciovaného radikálom, býva zvyčajne biomarkerom merania oxidačného stresu. Okrem toho, MDA sa vytvára ako vedľajší produkt syntézy thromboxanu A2. Tento proces je súčasťou konverzie kyseliny arachidonovej na zápalové prostaglandíny /PGH2/ za účasti enzýmov COX. MDA je vysoko reaktívny a má schopnosť tvoriť adukty s viacerými biologickými molekulami, ako sú proteíny alebo DNA. Vysoká reaktivita MDA je založená hlavne na jeho elektrofilnosti, čo ju robí silne reaktívnou voči nukleofilom, ako sú bázické aminokyselinové zvyšky /lysín a histidín/.

Pri tepelnej úprave pečením, smažením a fritovaním sa vytvárajú však aj ďalšie látky poškodzujúce zdravie. Nazývajú sa produkty neenzýmovej glykácie tzv. AGEs advanced glycation endoproducts alebo jednoduchšie, koncové glykačné produkty. AGEs sú konečným produktom reťazca reakcií, v ktorých redukujúce cukry spontánne reagujú s aminopeptidmi, lipidmi a nukleovými kyselinami. Táto reakcia spočiatku vytvára takzvané produkty hnednutia /glykotoxíny/ spôsobené Maillardovou reakciou.
AGEs -pokročilé glykačné produkty alebo glykotoxíny, sú rôznorodá skupina vysoko oxidujúcich zlúčenín s patogénnym významom, hlavne pri diabetese a ďalších chronických ochoreniach. AGEs sa vytvárajú prostredníctvom neenzymatickej reakcie medzi redukujúcimi sacharidmi a voľnými aminoskupinami proteínov, lipidov alebo nukleových kyselín. Táto reakcia je tiež známa ako Maillardova reakcia alebo karamelizovanie-hnednutie /existuje aj ,,hnednutie“ spôsobené enzýmami to však nie je pre zdravie nebezpečné/. Tvorba AGEs je súčasťou normálneho metabolizmu, ale ak sa v tkanivách a cirkulácii dosiahne nadmerné množstvo AGEs, môže stať patogénnym pre organizmus. Patologické účinky AGEs súvisia s ich schopnosťou podporovať oxidačný stres a zápal, väzbou s receptormi na povrchu buniek alebo zosieťovaním proteínov, meniť svoju štruktúru a funkciu. Medzi lepšie preštudované AGEs patrí stabilný a relatívne inertný N epsilon-carboxymethyl-lysine /CML/, pentozidín a vysoko reaktívne deriváty metylglyoxalu /MG/. Tieto AGEs môžu byť odvodené z glykoxidácie proteínov a lipidov.

Vieme teda, že AGEs v strave predstavujú patogénne zlúčeniny, ktoré sú spojené s indukciou a progresiou mnohých chronických ochorení. Potvrdilo sa, že vysoká teplota a nízka vlhkosť konzistentne spôsobujú tvorbu AGEs v potravinách, zatiaľ čo pomerne krátka doba ohrevu, nízke teploty, vysoká vlhkosť a okyslenie prostredia pred expozíciou, sú efektívnymi stratégiami na obmedzenie tvorby AGEs v potravinách.  Potenciálne negatívne účinky tradičných foriem varenia a spracovania potravín, zostávali dlho bez povšimnutia a nebrali sa v úvahu v súvislosti s poškodzovaním zdravia. Avšak akumulácia AGEs v dôsledku systematického vysoko tepelného spracovania potravín, ponúka nové vysvetlenie negatívnych zdravotných účinkov spojených so západnou diétou t.j. nadmerným príjmom jedla, hyperalimentáciou.
Tabuľku jednotlivých druhov spracovaných potravín a obsah AGEs v nich si môžete pozrieť tu, nech Vám neunikne slanina, hovädzí steak, tučná smotana, orechoviny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/PMC3704564/table/T1/

Súčasné poznatky dokazujú, že významne znížený príjem AGEs sa dá dosiahnuť zvýšením spotreby rýb, strukovín, mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia a celých zŕn, vareného a duseného jedla, znížením príjmu vysoko tučných jedál /kombinácia tuk a múka/ a konzumáciou spracovaných potravín. Rovnako dôležité je, aby sa spotrebitelia a jedinci, ktorých sa to týka, vzdelávali o spôsoboch varenia, ktoré vytvárajú nízke AGEs, ako je pošírovanie, parenie, dusenie a varenie. Napríklad vysoký obsah AGEs v pečenom kurčati 5,828 kU / 100 gr alebo pečenom hovädzom mäse 5,963 kU / 100 gr sa dá významne znížiť až na 1,124 kU / 100 gr a 2,230 kU / 100 gr ak je mäso varené alebo dusené. Taktiež použitie kyslých marinád, ako je citrónová šťava a ocot, pred varením, podporuje zníženie obsahu AGEs. Tieto kuchárske techniky sú už dlho známe v stredomorských, ázijských a iných kuchyniach po celom svete, kde sa pomocou nich vytvárajú chutné a ľahko pripraviteľné jedlá.  Pri akých teplotách a za akých podmienok vznikajú AGEs v potravinách,  nájdete v odkazoch nižšie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22305260

Trocha viac sme premostili od makovo orechových koláčov, ale účelovo pre Váš prospech, totiž táto téma je veľmi dôležitá ak sa zamyslíme, ako sa naši známi, priatelia či príbuzní stravujú. Takmer v každej rodine sa nájde niekto s metabolickým syndrómom, alergiami alebo onkologickým ochorením. Pri troche šťastia sa dostanú k správnym informáciám a dokážu si pomôcť zmenou úpravy jedál a pridaním rôznych byliniek. Bylinky dokážu veľmi veľa,  napríklad aj inhibovať enzým cyklooxygenázu a tým vznik zápalových látok v tele, obsahujú polyfenoly s antioxidačnou aktivitou, chlorofyl, vitamíny a iné užitočné látky.
Takže ak máte doma diabetika, odporučte mu varenú stravu a veľa zeleniny, varenej a čerstvej,  vyhýbať sa chrumkavej kuracine s kožou, uprednostniť králika na šťave s citrónovou trávou bez zemiakov /veľa zemiakov okrem sacharidov obsahuje aj malondialdehyd/, znížiť príjem omega 6 mk, no a prospešnejšia, ako oxidovaná torta z orechov,  môže byť varená pochúťka ako tapiokový puding s bobuľovým ovocím.

No a my ostatní, relatívne zdraví, môžeme užívať orechovníkov a hodovať!?  Omyl vážení, tieto AGEs úzko súvisia napríklad aj s rôznymi intoleranciami, novodobou epidémiou chorých-nechorých, kedy každý niečo netoleruje a zúfalo behá po lekároch s nafúknutým bruchom a hnačkami. Až kým ho ne-spasí fooddetektiv..musela som .

 

Opakovanie matka múdrosti alebo pre tých čo preskočili telo článku.

Kombinácia vysokých teplôt pri priemyselnej úprave potravín, pri dennej domácej úprave jedál /pečenie, smaženie/ so zvýšeným používaním cukrov, viedla vedcov k preskúmaniu pokročilých koncových produktov glykácie AGEs a glykovaných lipidov ALEs v moderných potravinách, spojených s poškodzovaním zdravia. Lipidy obsahujúce aminoskupinu sú tiež podrobené glykácii. Lipidy predstavujú dôležitú zložku stravy, s vysokým obsahom tukov. Rôzne chemické reakcie počas tohto procesu generujú voľné radikály. Po svojom vzniku koncové glykačné produkty indukujú zápal, zhoršujúci intestinálnu permeabilitu-priepustnosť čreva. Formovanie AGE / ALE je intenzívnejšie pri strednej a vysokej teplote počas pečenia a fritovania. V nasledujúcom texte je popísané ako môžu poškodzovať organizmus AGEs pri zvýšenej priepustnosti čreva.

Normally, dietary AGEs cross the intestinal wall poorly. AGE transport across the intestinal epithelium is low and occurs via simple diffusion. After intravenous administration, AGEs are largely eliminated by hepatic sinusoidal Kupffer and endothelial cells. However, elimination might be very different if IP is elevated and may be more threatening if renal function is also impaired, limiting urinary excretion of AGEs. Minimal data exist regarding the pharmacokinetics of AGEs, and data on absorption rate of glycated products are variable; pyrroline and pentosidine appear to be well absorbed, while peptide-bound Amadori products are not. These varying findings may be due to the capacity of intestinal epithelial cells to degrade these various compounds. However, it should be noted that data exist only for some selected, measurable AGEs, while myriad different AGEs exist due to permanent recombination among AGEs. Consequently, the actual amount of AGEs absorbed may exceed the values obtained thus far.
Ďalej tu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2898551/

Ďalšie užitočné linky k hore spomínaným témam.

 

Keď som pred pár mesiacmi uverejnila na mojej fanpage Terapia jedlom,  na fcbku tento článok, prebehla pod ním ,,burlivá“ diskusia. Vyberám z nej niekoľko užitočných komentárov.

Je nutné orechy pred konzumáciou namáčať ?

Orechy sa doporučujú vo všeobecnosti namáčať pre zníženie obsahu antinutrientov, pre lepšiu stráviteľnosť. Antinutrientom v orechoch je v malom zastúpení kyselina fytová IP6.
Kyselina fytová je známa ako inhibítor, ktorý chelátuje mikronutrient napr.železo, zinok a zabraňuje tomu, aby bol biologicky dostupný pre monogastrické zvieratá a ľudí, pretože nemajú enzýmovú fytázu v tráviacom trakte. Respekt.telo si ju nevytvára vytvárajú ju však mikroorganizmy, mliečne baktérie, kvasinky a pod. Fytáza, enzým mikrobiálneho pôvodu, môže zvýšiť využiteľnosť fytátového fosforu. Ja z tohto dôvodu orechy nenamáčam, jem veľké množstvo fermentovaných potravín, takže fytáty mi problém nerobia a podľa odberov ani v mojom veku mi žiaden ,,prvok“ zatiaľ nechýba J Iba upozorňujem, že aj kyselina fytová má  svoje benefity, znižuje GI jedál, chráni pred chorobami aj onkologickými, správa sa ako antioxidant, preto zase netreba blbnúť a namáčať každý orech pred jedením.

 

Čo si myslíte o dnešnom  paleo stravovaní?

Paleo štýl, ktorý sa dnes prezentuje ako strava pôvodných obyvateľov je zlým vtipom.  Ani keby sme šli lineárne od homo erectus až ku mladopaleotickému cromagnon –skému človeku, nikde by sme nenašli stravovací model, ktorý by mohol mať určitú spojitosť s dnešným paleom/ k lokalite sa neviažu iba endemické druhy potravín, šunka a prémiové druhy mäsa? Quinoa, kokos a kešu v Európskom paleojedálničku??/ Ak hľadáme paradigmu,  možno až v mezolite t.j.20 000p.n.l. keď sa už varilo, pieklo a 50% stravy u niektorých skupín tvorilo mäso a samozrejme hľuzy, strukoviny ale ešte stále to boli predovšetkým rastliny, rôzne bobule, ovocie, plody stromov, korienky a prvá zelenina. Najväčším mimoriadne užitočným objavom pre človeka a bola tepelná úprava jedla a následne lepšia biologická dostupnosť živín. V tomto období bola zavŕšená evolúcia chrupu človeka, keď zo zubov prispôsobených na trhnanie a hryzenie surového mäsa sa zmenou konzistencie potravy vyvinul chrup ako má dnešný človek. Človek v tomto období bol vďačný za akýkoľvek druh stravy  a predpokladám,  že mu padla vhod aj nová komodita pšenica alebo čerstvo nadojené mlieko z okoloidúcej kozy 🙂

 

V čom môže byť kritický vysoký príjem omega 6 polynenasýtených mastných kyselín ?

Problémom vysokého príjmu AA a súčasne omega 6 mastných kyselín z iných zdrojov, je tvorba eikozanoidov, derivátov kyseliny arachidonovej, spôsobujúcich radu zápalových procesov tele a následne civilizačných ochorení. Prevaha omega 6 mastných kyselín z rastlinných zdrojov, polotovarov, pekárenských produktov, olejov a mäsa stojí za produkciou prostaglandínov, leukotriénov, prostacyklínov a tromboxanov, majúcich regulačné a signálne funkcie. Nie sú to zásobné zložky, neukladajú sa do buniek ale pôsobia ako mediátory napríklad aj alergických reakcií, astmy a pod. Mimoriadne dôležitý pre organizmus je príjem polynensýtených mastných kyselín omega 3 EPA a DHA, ktoré majú zase pozitívne, ochranné funkcie na organizmus. Pokiaľ konzumujeme mäso, ryby a vajcia s obsahom EPA a DHA je to pre telo výhodou pretože nemusia podstúpiť náročnú konverziu z ALA na EPA a DHA. Ako dosiahnuť zníženie príjmu AA?
Tak, že budete konzumovať napríklad kuracie mäso bez kože, alebo si kúpite divokého lososa miesto farmového, či dáte prednosť pražme, morskému vlkovi alebo  ,,ančovikám-sardelkám”. V kuracích stehnách sa nachádza viac AA ako v prsiach. Budete pridávať do stravy koreniny a bylinky či oleje, ktoré obsahujú DGLA /kyselinu dihomo gamalinolénovú/ako borákový, pupalkový z požlťa farbiarskeho alebo inhibujú činnosť cyklooxygenázy a lipoxygenázy. A to je väčšina rôznych byliniek, ktoré tu na Vás vyskakujú z mojej stránky. Ešte zopár užitočných rád.

 • Eikozanoidy vznikajú nepretržite takmer všade v organizme, z omega 3 a omega 6 mastných kyselín, pôsobením. O množstve syntetizovaných pro alebo protizápalových druhov rozhoduje aktuálna ponuka mastných polynenasýtených kyselín
  • Z tohto dôvodu je dôležité príjimať plnohodnotný substrát /DHA/ bez potreby konverzie
  • Iba 5% ALA je konvertovaná na EPA
  • 0,5% ALA je konvertovaná na DHA
  • Premenu DGLA na AA kys.arachidonovú stimuluje inzulín a statíny
  • Premenu DGLA na AA inhibuje glukagon a EPA
  • Premenu DGLA na AA blokuje sezamín /lignan/, kurkumín a capsaicín
  • Delta-5 desaturáza /D5D/je enzým, ktorý metabolizuje kyselinu dihomo-y-linolénovú /DGLA/ na kyselinu arachidónovú /AA/. Inhibícia D5D teda zvyšuje DGLA /prekurzor protizápalových eikosanoidov/a zároveň znižuje AA /prekurzor prozápalových eikozanoidov/môže viesť k synergickému zlepšeniu zápalového stavu.
Preto, ako ste iste pochopili, ak by sme mali dostatok vedomostí o potravinách, ich zložení a vhodnom spracovaní, nemuseli by sme pravidelne užívať doplnky výživy a v niektorých prípadoch skutočne vyhadzovať peniaze von oknom. Volá sa to potravinová gramotnosť a tú si treba v rámci zachovania zdravia, neustále zvyšovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť

Koncept o jedle, ktorý komunikuje moderným spôsobom staré dobré hodnoty gastronomickej kultivovanosti.

NEWSLETTER

Copyright @ 2021 - Horecka.sk
All rights reserved
Made by VIANSOL, s. r. o.