Moja tradičná huspenina

Moja tradičná huspenina

6hodín minimálne

minút

Nízka

náročnosť

Ingrediencie

Príprava

K tomuto ročnému obdobiu už tradične patrí na našom území varenie huspeniny. Neodolala som a aj tento rok /s frekvenciou 2-3 krát za rok / som vyrobila zopár tanierov a misiek poctivej bravčovej huspeniny. Treba k tomu bravčové nožičky, koleno /dávam tzv.šunkové, má viac mäsa/, pridáva sa aj chvost a kože. No a aj veľa zeleniny a čas na prípravu od A po Z približne 10hodín. Kedysi sme ju robievali častejšie ešte u rodičov na dome, kde boli aj tradičné zabíjačky. Huspenina sa varievala 5-6 krát do roka a skladovali sme ju vždy v pivnici pri nízkej teplote.. vydržala, kým sa nezjedla do 3-4 dní /dobre uskladnená vydrží až 10dní/. Babka vždy vravievala, že musí byť tuhá a pružná ako remeň aby ,,premastila“ cez zimu poriadne kĺby. No a veľmi sa ani nemýlila. Huspenina je čiastočne taký užitočný ,, kolagénový hydrolyzát“. Kolagén /glycín, prolín, hydroxyprolín/ je štrukturálna bielkovina, ktorej podporný účinok udržuje kĺby, kosti, šľachy, kožu, väzivá, chrupavky v dobrej kondícii a chráni ich pred opotrebovaním. Keďže v strave prijímame menej takýchto kolagénnych bielkovín, občasné spestrenie jedálnička dávkou želatíny, nie je na škodu. Dôležité je však súčasne prijať vitamín C a preto už dávno múdri predkovia podávali k huspenine cibuľu alebo ako zvyknem ja pažítku s citrónovou šťavou. Ideálne je ak huspenina nie je príliš mastná a obsahuje aj podiel bravčového mäsa. Dôležité je k huspenine nezjesť pol kila chleba a samotná huspenina na posedenie tiež nemusí mať pol kila. Takéto jedlo si s pokojom doprajte a pozháňajte si na ňu kvalitné domáce slovenské mäsko. Ja si túto nostalgiu za starými tradičnými jedlami  ,,vychutnávam” doslova  každú zimu a cholesterolu sa nebojím 🙂

Môj recept na huspeninu, opíšem ho podrobne a vy si ho prispôsobte svojim potrebám.

Varím ho v 9 litrovom hrnci s dvojitým dnom. Vmestí sa mi doň jedno veľké šunkové mäsité  bravčové koleno, 3ks  bravčové paprčky, to všetko od mäsiara  a ešte lepšie z domácej zabíjačky. V takom prípade môžete dať pokojne aj ucho či chvost. Ak máte väčší hrniec môžete pridať aj pás kože tak do 1kg. Všetko bravčové musíte poriadne vyumývať  vo vlažnej vode hlavne paprčky ale neodstraňujte rohovinové časti z paprčiek, nech sa trochu keratínu uvoľní do huspeniny. Do hrnca vložím bravčové mäso a pridám studenú  vodu tak aby boli všetky časti ponorené. Do nerezového  sitka na čaj nasypem farebné korenie asi 40 ks. Zavesím ho na kraj hrnca a nechám variť celý čas s huspeninou. Varím ju na najslabšom plyne na veľkom horáku  7 hodín a niekedy aj 9, keď zabudnem, iba jej to prospeje.  Prvú hodinu  vyberiem ,,šumovačkou”  vyzrážané bielkoviny.

Pridám  3-4 veľké mrkvy, 2 petržlenové korene a jeden paštrnák, polku  zeleru /koreň/. Dve menšie biele cibule aj so šupkou urobia peknú farbu, 4 bobkové listy, 8 strúčikov cesnaku a ak sa zmestí aj polovicu póru. 

Prikryjem pokrievkou,  ak nemáte na nej perforovanú časť na unikanie pary,  tak nechajte pár milimetrov odkrytú.  Huspeninu nemiešame ani do nej zbytočne nerýpeme a dávame pozor aby nevykypela. Musí sa variť pomaličky, nesmie prudko vrieť aby bola pekná žltá a číra. Ja zeleninu nepoužívam po uvarení na konzumáciu,  je príliš nasiaknutá mastnotou a veľmi nechutí. Ak ju chcete využiť na jedenie pridajte napr. mrkvu neskôr. Po siedmych hodinách sa mäso dokonale oddelí od šliach a kostí. Pol hodinu pred dokončením pridám  jednu veľkú lyžicu soli. Naberačkou- šumovačkou  presuniem koleno na plech a vyberiem z neho  iba mäsité časti, ktoré uložím na dno misiek a tanierov. Všetky pozostatky paprčiek vyhadzujem ale vy ich môžete použiť, mne by to nikto doma nezjedol. Do tanierov a misiek naberiem  naberačkou vývar  do výšky 3cm, snažím sa zabrať zospodu a nerozvíriť dno s usadeninami. Zvrchu by ste nabrali  príliš mastnú časť vývaru. Huspeninu uložte do chladničky/ale až po prirodzenom vychladnutí/ alebo do pivnice či na krytý balkón. Po stuhnutí vyklopte /nožíkom podrežte okraje / a polejte kvasným či jablkovým octom, môžete aj umeoctom. Nasekajte  cibuľku alebo pažítku a môžete pokropiť aj šťavou z citróna podľa chuti. Ak sa vám usadilo viac masti na povrchu odstráňte ju vidličkou či servítkou pred podávaním. Dobrú chuť a užite si to 🙂

Pre tých, ktorí radi experimentujú doporučujem pridať do varenia, citrónovú trávu, koriandrovú vňať, nové korenie, pipali/piper longum/ alebo kubéba korenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť