Glutenfree generácia: trend či nevyhnutnosť?

Glutenfree generácia: trend či nevyhnutnosť?

Značky

Nie sú pridelené

Vážne by ma zaujímalo, kde vznikla potreba u zdravých ľudí napchávať sa bezlepkovými potravinami. Ako sa táto ,,glutenfreemánia“ neuveriteľne rozpína spolu so ,,zárukou“ zdravšieho životného štýlu, udržania želanej hmotnosti a potlačení možných chronických chorôb je no… zarážajúce. V správach mám množstvo otázok aj na kurzoch, od kamarátok tiež či by nebolo naozaj najlepšie vyhubiť pšenicu z povrchu zemského. Gratulujem odborníkom prevažne spoza oceánu, že zavalili trh mienkotvornými dielami o škodlivosti pšenice a pekne tomu dopomohol aj paleotrend stvorený tiež jedine skúseným neandrtálcom. Až mám nutkanie napísať že tí prví sú tichými spoločníkmi nejakej potravinárskej bezlepkovej lobby. Lebo…tí ktorí si myslia, že takto si udržia líniu či schudnú alebo je to prevencia a pravidelne si varia bezlepkové cestoviny a papajú chlebíky z múk z lacného deproteinovaného pšeničného škrobu a prevažne kukurice budú sklamaní, pretože v skutočnosti táto strava je kalorickejšia a upravená pšeničná múka je bez živín a nutrične nevyužiteľná. Lacnejšie cestoviny a produkty z kukurice a lupinovej múky pri dennej konzumácii zvyšujú zase príjem omega 6 mastných kyselín z ktorých pri prevahe v organizme vznikajú prozápalové látky. Spôsobujú zdravotné problémy latentné, ktoré manifestujú časom v podobe alergií, chronických či autoimunitných ochorení. Jediná možnosť rozumného kompromisu pre dobrovoľne bezlepkových je ak už z kozmického presvedčenia nechcú jesť lepok naučiť sa kombinovať viac druhov múk s využitím celého zrna alebo upravenej časti vrátane obalu /povrchovej vrstvy/ a striedať ich napríklad pohánkovú, hrachovú, gaštanovú, ryžovú, amarantovú, konopnú atď.. Ak sa budete spoliehať iba na kupované polotovary obohatené často lacnou nezdravou všechuťou /aj v bio obchodoch sa nájde/ tak o pár rokov sa môžete naozaj pripojiť k mase v čakárňach zdravotníckych zariadení. A zlatým klincom je kategória mamičiek, ktorá v rámci preventívnej záchrany svojich deťúreniec odsúdi svoje deti bezdôvodne /ale veď dôvod sa vždy nájde/ na bezlepkovú diétu. Potom ak náhodou treba urobiť testy na protilátky proti deaminovanému gliadínu je to hotová lotéria.

Argument: pšenica už nie je to čo bývala…

Nepochybne to už nie je tá istá kvalita ako pred 200 rokmi, keď sa netušilo o tom aký neblahý osud ju čaká, nebola príroda napadnutá emisiami z priemyselných zón a domácich elektrosmogov. Alma mater zem nemala problém uniesť ťarchu 7 miliárd a systematicky ich nakŕmiť  a genetickú modifikáciu potravín  v začiatkoch ako nevinnú zábavku riešili mnísi v kláštorných  záhradkách pri krížení zrniek,  podmienenú zvedavosťou a hladom po poznaní. Táto plodina má smolu v tom, že ako generálnu obživu sme sa ju v ,,dobrom“ naučili brániť sa proti škodcom v laboratóriách  mierne  bohorovným spôsobom. A k tomu sa na ňu lepí všetko škodlivé zo zeme a vzduchu takže sa stala materia non grata. Ale našťastie stále máme to čo nás núti podstupovať rôzne asimilačné stupne evolúcie a prežiť – vlastnú imunitu. A nezaškodí si uvedomiť, že  pšenica je v tomto dôsledku nepriateľom, ktorého sme si sami stvorili nerešpektovaním prírodných zákonov a civilizačným pokrokom.

V knihe od dr.Wiliama Davisa – Život bez pšenice – som sa dozvedela ,,schizofrenické“  súvislosti o nevedomom pojedaní psychotropnej potraviny čiže pšenice. Pretože vraj vyvoláva závislosť na chrumkavom chlebe a stimuláciu nekonečnej pažravosti. A to vďaka  látkam, opiopeptidom, ktoré  ak telu nedodáte  zákonite pocítite abstinenčné príznaky. Dokonalá idea o skaze, ktorá zdá sa u väčšiny  vyľakanej  čitateľskej populácie globálne  zafungovala.

Aby som mu tak úplne nekrivdila existuje súvislosť medzi opiopeptidmi a pôsobením na zhoršenie zdravotného stavu u detí postihnutých autizmom. Autizmus patrí medzi pervazívne vývinové poruchy a existuje viac teórií týkajúcich sa etiológie tohto ochorenia. Jedna z teórií ho klasifikuje ako metabolickú poruchu podľa ktorej  príčinou poruchy sú niektoré exogénne peptidy /zdroj lepok- glutén/  vznikajúce  nedostatočným trávením /štiepením / bielkovín /gliadinomorfín / v tráviacom trakte. Opiopeptidy  prekážajú neurotransmisii na synaptickej úrovni  v CNS a znižujú senzoriku /citlivosť/ impulsov. Tento  proces  vyvoláva u chorých stereotypné chovanie a ovplyvňuje  vnemy sluchu a chuti, emócie, kognitívne funkcie, nálady a chovanie. Za týmto problémom stojí zrejme nedostatočná funkcia enzymatického systému a skupiny enzýmov endopeptidázy  zodpovednej  za  štiepenie peptidových väzieb. Tento proces je veľmi zložitý však opísala som ho v skratke pre mamičky, ktoré mi písali a stretli sa práve s týmto problémom. Bohužiaľ tieto symptómy  sprevádza aj nedostatok minerálov a vitamínov spôsobený zápalovou aktivitou v čreve. Týmto deťom  sa odporúča dodržiavať  imunologickú liečbu, liečebnú diétu s vylúčením lepku a kazeínu mliečnej bielkoviny a ďalšie preventívne  opatrenia pri výbere potravín. Prevencia sa týka týchto skupín pervazívnych vývinových  porúch: detský autizmus, atypický autizmus, Rettov syndróm, Aspergerov syndróm, hyperaktívna porucha spojená s mentálnou retardáciou, nešpecifikovaná pervazívna vývinová porucha.

Opodstatnené  dodržiavanie bezlepkovej diéty je odporúčané okrem potvrdenej celiakie, v prípade crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy a iných nešpecifikovaných idiopatických zápaloch čriev, autoimunitnej tyreoditíde, epilepsii, migréne, intolerancii laktózy a iných autoimunitných  ochoreniach.

Tak ako som už písala v článku mýtus o lepku ak máte podozrenie na alergiu na lepok /pozitívne protilátky v triede IgE/ alebo celiakiu nechajte si urobiť  testy na protilátky  proti tkanivovej transglutamináze a endomyozínu v triede IgA. Hlavne prosím vás pred týmto vyšetrením nevylučujte lepok zo stravy normálne jedzte tak ako ste boli zvyknutí  aby sa protilátky v krvi potvrdili.

Pozitívni:

V prípade, že máte pozitívne výsledky a potvrdenú celiakiu  ubezpečujem vás nedeje sa nič katastrofického dovolím si tvrdiť na základe vlastných skúseností. Nevrhnite sa bezhlavo na bezlepkové výrobky a maximálne si pre začiatok kúpte bezlepkové kvalitné cestoviny, ktoré obsahujú prirodzene bezlepkové múky ako ryžovú, pohánkovú, pšenovú  atď. Použite ich v prípade keď nebude nič navarené a ozve sa hlad. Na výber máte k dennej príprave približne 20 druhov prirodzene bezlepkových múk  z ktorých sa dá naučiť  chutne piecť a variť. Vyhýbajte sa deproteinovanému pšeničnému škrobu a lacným zmesiam múk v ktorých sa často nachádza. Má zbytočne vysokú kalorickú hodnotu a pri nedostatočnom spracovaní obsahuje stopy lepku i keď nízke. Začnite  variť viac zeleninových jedál  s dôrazom na bielkoviny/strukoviny a živočíšne kvalitné zdroje/ pretože celiakia často kráča ruka v ruke s anémiou.

Na čo si treba dať pozor pri konzumácii bezlepkových výrobkov:

  • Nejedzte pričasto kukuričné múky a  výrobky z nej/ aj extrudované/ pozor tiež na fruktózový sirup, ktorý sa vyrába  z kukurice a je často súčasťou pekárenských výrobkov pre celiatikov. V pekárenských výrobkoch sú tiež skryté lacné rastlinné transtuky  okrem iných prísad a aditív. Pri častej konzumácii týchto produktov hrozí riziko vznik ochorení ako diabetes mellitus 2.typu, steatóza a ďalšie komplikácie. Je to následok hyperglykémie a zvýšených triacylglyceridov v krvi pri tomto spôsobe stravovania a dlhodobo zvýšenej tvorby eikosanoidov, zápalových látok  vznikajúcich z kyseliny arachidonovej, ktorá sa v tele syntetizuje z kyseliny linolovej /omega 6 mastnej kyseliny/.Tento stav vedie k poruche funkcie pankreasu a k  zníženej citlivosti buniek na inzulín.
  • ,,Zdravé“ sirupy – agávový, datľový, stéviový a iné  sladkosti. Nadbytočný  príjem fruktózy skrytej v týchto výrobkoch prispieva  k ukladaniu tuku do tkanív, vytváraniu  aterosklerotických nánosov, zužovaniu ciev a  tiež k leptínovej rezistencii  pri ktorej sa naruší  stav energetickej homeostázy a kontroly pocitu hladu. Ďalším problematickým mechanizmom nekontrolovanej hyperglykémie je neenzymatická glykácia bielkovín/vznik AGEs/ spôsobujúca  rôzne formy angiopatie/ochorenie ciev/.
  • Obmedzte  príjem škrobovitých múk, hydrolyzátov a deproteinovanej pšenice  a zaraďte  do stravy celozrnné prirodzene bezlepkové potraviny – zrná a striedať ich aby strava bola pestrá.
  • Prirodzene bezlepkové múky s obsahom minerálov, bielkovín, vitamínov  sú tieto múky: celozrnná ryžová múka aj hnedá, celozrnná kukuričná múka, pohánková múka, cícerová múka, mandľová, pšenová, konopná, gaštanová, amarantová, prosová kurakkanová, lupinová, hrachová, bôbová, sojová, zemiaková, manioková alebo tapioca, kokosová, quinoová a z ďalších druhov cudzokrajných strukovín a zŕn.
  • Pridajte do stravovania  viac zeleniny zelenej listovej /chlorofyl antibakteriálne a protizápalové účinky/ batáty, topinambury, kel, brokolicu ,romanesco, koreňovú zeleninu ako prílohu ku kvalitnému mäsu či vajíčkam a iným živočíšnym produktom aj mliečnym ak nemáte problém s laktózou či kazeínom.
  • Celozrnné potraviny kupujte v bio obchodoch.
  • Pri všetkých polotovaroch sa naučte čítať etikety vždy!!!
  • Pozor na čokolády s náhradnými sladidlami. Pridávajú sa do nich energetické sladidlá maltitol /v nutele/ napríklad, ktorý sa vyrába z kukurice ale aj pšenice! Všeobecne mám veľmi záporný vzťah k čokoládam a sladkostiam, kde sú používané náhradné sladidlá,  ktoré sú vždy chemicky získané izoláty… a to že ide o prírodný produkt je iba marketingovo naservírovaná lož. Osobitným bonusom je stévia, inak moja top rastlinka ale v kvetináči. Všade  teraz pchajú výťažky stévie a málokedy ide o konkrétny chuťovo prijateľný druh, ktorým je rebaudiozid A,  bez kovovej pachute. Naša legislatíva nariaďuje iba označenie, že ide o stéviu, steviol glykozid a nie identifikovateľnú  látku. Ak sa používajú iné zložky steviol glykozidov  typická príchuť sa maskuje súčinnosťou iných sladidiel tiež umelých ako erytritol a tukových prímesí s rôznymi mastnými kyselinami,  ktoré napríklad v kvalitnej čokoláde nemajú čo hľadať. Do koláčikov a tyčiniek sa zmestí potom už naozaj všetko možné nasýtené či nenasýtené.

Negatívni:

Boli ste na testoch /alebo neboli/ a vyšli vám negatívne, čiže ste vlastne v poriadku. No napriek tejto skutočnosti ste sa rozhodli  pre bezlepkovú diétu. Možno preto, že chcete dať stravovaniu pridanú hodnotu. Porozmýšľajte aj nad možnosťami ako je zvýšený prísun ovocia a zeleniny. Zelenina je pre náš organizmus ochranne /antioxidanty/  najvýznamnejšia zložka pre obsah vitamínov, minerálov, polysacharidov, bielkovín a iných ochranných látok ako poyfenoly  alebo  terpenoidy, alkaloidy, flavonoidy /fytoalexíny/  ktoré sú predmetov výskumu v posledných rokoch  v oblasti nutrigenomiky a epigenetiky. Fytoalexíny sú antimikrobiálne  sekundárne metabolity nebielkovinového  typu produkované rastlinami ako obranné látky. Vykazujú  antikarcinogénnu aktivitu a sú v štádiu skúmania predovšetkým ako izoláty  avšak nachádzajú sa aj v surovej zelenine. Týka sa  to hlavne zeleniny z čeľade kapustovitých rastlín. Aj iné farebné spektrá zeleniny a ovocia majú svoje pozitíva, zeleninu nezabudnime konzumovať denne surovú ale aj tepelne upravenú.

Zhrnutie:

Ak máte z toho všetkého divný  pocit, tak je to zrejme ten správny aký by sa mal dostaviť  po tom čo ste si tu prečítali. Celiatici a ľudia na bezlepkovej diéte sú pre potravinársky megapriemysel iba výhodným biznisartiklom. Spríjemnil  im život  tisícami výrobkov pod značkou  glutenfree a zároveň ich zaplavil množstvom ne – informácií skrytých na etiketách, plných nezrozumiteľných skratiek ak tam vôbec tie príslušné sú. Čo je horšie, dezinformácie vo forme  konzistentne  zvládnutej  propagandy prispievajú  k expanzii prosperujúcich spoločností,  ktorých vplyv je stále silnejší  a netransparentnejší. Pre mňa je transparentný jednoznačne  fakt, že miesto toho aby gluteenfre spoločnosti pomáhali  v boji s chorobou,  súčasne vytvárajú svoj biznis plán tak aby  chorých pribúdalo.

Vy čo ste zdraví a razíte cestu k prosperite týchto spoločností, vždy máte voľbu. Jediná rada na záver všetkým, zdravým či chorým: začnite piecť a variť viac doma z jednodruhových potravín bez výhovoriek a s informáciami, ktoré už máte. Veľa zdravia.

Zdroj :Paul Shattock,  GFCFdiet: Autism Research Unit School of Sciences University of Sunderland Sunderland. SR2 7EE England

Preto, ako ste iste pochopili, ak by sme mali dostatok vedomostí o potravinách, ich zložení a vhodnom spracovaní, nemuseli by sme pravidelne užívať doplnky výživy a v niektorých prípadoch skutočne vyhadzovať peniaze von oknom. Volá sa to potravinová gramotnosť a tú si treba v rámci zachovania zdravia, neustále zvyšovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť

Koncept o jedle, ktorý komunikuje moderným spôsobom staré dobré hodnoty gastronomickej kultivovanosti.

NEWSLETTER

Copyright @ 2021 - Horecka.sk
All rights reserved
Made by VIANSOL, s. r. o.