Dulovo tekvicový nákyp s mandlovým ,,mliekom”

Môj obľúbený zimný recept a tiež zo školy varenia v Poluse.  Nákyp má vynikajúcu chuť prevoňanú  zimnými koreninami. Kedysi nám žltučké dule, voňavé hruškojablká oznamovali z humna, že zima je už za rohom. Robievali sme z nich kompoty, džem a dedko z dúl a mišpúľ elixír. V kombinácii s jablkami a tekvicou vás prekvapí ich lahodná chuť. Nákyp je bez mlieka aby sa znížil obsah tukov, keďže je nákyp z ryže a už je v ňom ovčí syr aby z neho nebola kalorická bomba. Rastlinný nápoj má na 1l iba okolo 3% tukov. Nákyp obsahuje dosť vlákniny vďaka tekviciam a ovociu, tiež vitamíny a minerály. Zaujímavá je kombinácia ovčieho syru s dulami, posypaného korením zaatar /tymiánové korenie/, niekedy vyskúšajte tento tip z Orientu. Koreniny majú svoj význam aj v tomto recepte, škorica pôsobí ako antikoagulant, zvyšuje citlivosť na inzulín a má antiseptické účinky. Badián podporuje trávenie a klinčeky sú najsilnejšou prírodnou dezinfekciou :) okrem toho je pravdepodobné, že po vychladnutí a  opätovnom ohriatí znížite kalorickú hodnotu porcie. Viac tu.

14567561_899417200192702_8782503511051692753_o
Foto: Škola varenia v Poluse Bratislava

 

 

Potrebujeme  pre 6 osôb:

 

500gr očistených dulí nastrúhaných na hrubo

300gr jabÍk

300gr muškátovej tekvice

300gr tekvice hokkaido

400gr guľatozrnnej ryže

7dcl mandľového nápoja nesladeného

100gr kokosového cukru

1malá lyžička škorice

1 malá lyžička kurkumy

Kúsok nastrúhaného čerstvého zázvoru

Badián mletý

Klinčeky mleté

Kardamon mletý

50gr kokosového tuku alebo sezamového panenského oleja

1 veľký bio citrón

50gr lieskovcov

100gr neslaného pecorina alebo ovčieho syru

 

Postup:

 

Ryžu uvaríme al dente v mandľovom nápoji /rastlinné ,,mlieko”/ a necháme vychladnúť. Na  panvicu dáme kokosový tuk, pridáme tekvice nakrájané na kocky. Hokkaido tekvicu nešúpeme iba poriadne umyjeme povrch a nakrájame. Semienka môžete odložiť a vysušiť. Pridáme koreniny, cukor, zázvor,  podlejeme vodou a podusíme do mäkka.  Po vychladnutí  vymixujeme tyčovým mixérom.  Jablká  a dule ošúpeme a nastrúhame na hrubo. Premiešame s  citrónovou šťavou. Keramický pekáč vymastíme kokosovým tukom a ako prvú vrstvu  dáme  uvarenú ryžu. Navrstvíme jablká a na ne vrstvu  voňavých tekvíc, pridáme ryžu a opäť vrstvíme.  Ako poslednú dáme ryžu. Posypeme hoblinami pecorina a nasekanými lieskovcami. Pečieme 40min pri teplote 170st. v teplovzdušnej rúre.

 

Tento post videlo 2,435 ludi

2 Comments Add yours

  1. Natália says:

    Minulý týždeň dom ho piekla z 1/2 dávky (mala som konečne krásne dule) a bol famózny! Veľmi nám chutil, tie koreniny v tekvici mu dali úžasnú vôňu a chuť. Najviac som bola prekvapená, že je bez vajec. Rada skúšam vaše recepty( aj keď v mojej rodine nie je nikto alergik-vďaka Bohu). Robím to v rámci znižovania množstva cukru v koláčoch a pestrosti stravy . A tiež sa učím používať rôzne “netradičné” suroviny ako pšeno, pohánka a podobne. Vďaka za vašu prácu a skvelé recepty, sú veľmi inšpirujúce!

    1. Ďakujem pekne za spätnú väzbu :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.