Makové a makadamové tortičky bez lepku a mliečnej bielkoviny

Obľúbené mini tortičky bez lepku, úsporné na pridaný cukor z kurzov pečenia.

V kategórii zdravých koláčov ich radím veľmi vysoko pre obsah nutričných látok a živín.

Klasickú pšeničnú múku ani deproteinovanú v nich nenájdete. Polovica z obsahu múk a cukru je nahradená zrelým banánom. Banán je jedna z najčastejšie používaných náhrad za múku a je to veľmi rozumná voľba. Banány obsahujú  vitamíny A, B a C /ich obsah však tepelnou úpravou klesá/ minerály draslík, sodík, horčík, vápnik aj železo potrebnú vlákninu a aj dôležitú aminokyselinu tryptofan prekurzor serotonínu a melatonínu. Maková múka nie je to isté ako mak. Obsahuje menej mastných kyselín /omega 6 / zostávajú však minerály /vápnik, kálium, železo /, bielkoviny, vitamíny a vlákninu. Ryžová múka ak je celozrnná, opäť obsahuje hodnotné balastné látky a pomer medzi mastnejšou múkou s obsahom bielkovín a škrobnatou ryžovou múkou je ideálny pre pečenie. Hodnotné nasýtené mastné kyseliny dodá kokosový tuk a vajíčko. Takýto koláčik je výborný aj pre vaše deti na desiatu, či na detskú párty a chuťovo naozaj vyhovujú aj najmenším.

V prípade druhej tortičky, makadamovej, som nahradila makovú múku pšenovou a makadamovou. Pšenová múka je vhodná pre obsah železa, kremíka, metionínu a pod.  a makadamová múka vitamínom E, polynenasýtenými mastnými kyselinami a minerálmi.

P1120241

 

Potrebujeme:

 

Makové tortičky bezlepkové –  1tortička cca 380gr

Suroviny na 2ks.

 

70gr ryžovej múky celozrnnej

100gr makovej múky

3 vajcia

2lyžice kokosového oleja izbovej teploty

2 veľké banány mäkké

Polovica bezfosfátového prášku do pečiva

60gr trstinového cukru alebo kokosového

2 malé formy na tortičky s priemerom 11-16cm

 

 

P1120283

 

 

Makadamové tortičky 

 

60gr ryžovej múky

90gr pšenovej múky

2 polievkové  lyžice makadamovej múky

3 vajcia

2 veľké banány mäkké

2 lyžice kokosového oleja

Polovica bezfosfátového prášku do pečiva

60gr trstinového cukru alebo kokosového

2 malé formy na tortičky s priemerom 11-16cm

 

 

Postup rovnaký u oboch tortičiek

 

Banány popučíme vidličkou vo väčšej miske, primiešame vajíčka, kokosový olej mierne roztopený – všetky ingrediencie musia mať izbovú teplotu. Primiešame cukor a múky s práškom do pečiva.  Vymiešame na hustejšiu zmes a naplníme ňou formy vymazané kokosovým tukom približne do 2/3. Cesto musí mať mierne hustejšiu konzistenciu ak je príliš riedke pre väčšie vajíčko alebo mäkký banán  pridajte lyžicu ryžovej múky. Pečieme v teplovzdušnej rúre na 180 stupňoch celzia cca 35-40 minút.

Neodporúčam väčšie formy na pečenie. Koláčik je veľmi vlhký, obsahuje vlákninu, ťažšie múky, zadržuje dosť vody a v strede by sa vám  neupiekol vo veľkej forme – pri malých muffinách bude suchší. Mierne popukanie na povrchu je charakteristické pre tento koláčik.  Či je dopečený vyskúšame špajlou alebo špáratkom.  Po upečení necháme pol hodinu vychladnúť a prekrojíme.

 

 

 

 

Tento post videlo 6,732 ludi

5 Comments Add yours

 1. Lubica_S says:

  Dobry den,bolo by prosim mozne nahradit makadamovu muku (jasne uz by neboli makadamove ;-) ) napriklad mandlovou sachorovou,sezamovou,tekvicovou alebo kokosovou mukou?dakujem!
  PS: zboznujem Vase recepty!

  1. Dá sa nahradiť, mandlovou alebo múkou z vlašských orechov :) ďakujem som rada že sa Vám recepty páčia. Pekné Vianoce.

 2. Lienka Lenka says:

  Ďakujem, do biopotravín chodím často, ale nie všade ju majú,preto som chcela vedieť konkrétne tipy. Skúsim teda tie odporúčané :-)

 3. Lienka Lenka says:

  Prosím Vás, kde v Bratislave konkrétne zoženiem makadamovú múku prípadne čím ju môžem nahradiť?

  1. V Bio obchodoch a Paleo obchodoch a tiež v eshope. BA Freshmarket,Slnečnica, Vega-bio na Grosslingovej 20 a pod.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.