Polenta s cviklou, pecorinom a orechmi

Polentu vám zrejme predstavovať nemusím ale pre tých, ktorí ju nepoznajú zopár slov. Je to kukuričná múka krupicovej konzistencie, prirodzene bezlepková. Obsahuje v priemere najviac sacharidov 82-84%, bielkoviny 8-10%, tuky 1-1,8% a vlákninu 0,5-0,7%. Vitamíny skupiny B, vápnik, horčík, fosfor, zinok a železo. Obľúbená je v Taliansku najmä na severe a v štátoch bývalej Juhoslávie. U nás ju poznajú hlavne celiatici a moja skúsenosť z kurzov varenia hovorí mi, že nie všetci jej obľubujú pre zvláštnu  chuť a drobné problémy pri príprave polenty.  Totiž počula som sťažnosti, že polenta nebola dostatočne hustá alebo sa pripaľovala.

V prvom rade polentu treba dlhšie variť a správne ju ochutiť. Výrobcovia uvádzajú z neznámych dôvodov  na obale na dobu varenia od 3 do 15 minút. Polentu však podľa druhu a výberu ingrediencií, varíme viac ako pol hodinu / cca 40 minút / pri miernej teplote a treba ju premiešavať. Ak ju varíte v mlieku, musíte ju kontrolovať a nie zabudnúť sa pri telke. Pokiaľ robíte klasickú polentu varenú iba vo vode, môžete ju nasypať do vriacej vody,  znížiť oheň a variť, kým nezmäkne a nezhustne. Dôležité je dodržať pomer vody a polenty. Na 100 g polenty ide  4 dcl vody. Hrniec  by nemal mať tenké dno aby sa polenta nepripálila. V tejto receptúre sa však používajú rôzne suroviny a postup bude trochu netradičný, výsledok však stojí za to. Ešte drobná poznámka na záver. Kukuričnú polentu, ktorá je inak veľmi zdravá ako aj  iné výrobky z kukurice / chlieb, cestoviny / nepoužívajte denne v zvýšenom príjme. Kukurica a výrobky obsahujú omega 6 mastných kyselín, ktoré pri zvýšenom dennom príjme môžu vyvolať  prozápalovú aktivitu v organizme  a tiež venujte pár chvíľ  štúdiu etikiet, zamerajte sa na krajinu pôvodu. Čím bližšie k domovu, tým lepšie.  Kupujte ju podľa možností v Bio kvalite  a po otvorení čo najskôr spotrebujte, pretože horkne.

P1120430

P1120434

IMG_5804

 

Potrebujeme:

1 väčšia cviklu

2 vetvičky tymiánu

4 strúčiky cesnaku

2 lyžice olivového oleja

450 gr kukuričnej polenty

1,8 l vody

soľ

1 lyžica masla – nemusí byť

100g ovčieho tvrdého syru pecorino – nastrúhať

50g pomletých vlašských orechov

 

Postup:

Cviklu olúpte a povarte do mäkka  spolu s tymiánom. K uvarenej, vychladnutej cvikle pridajte cesnak, 2dcl vody a vymixujeme na kašu. Vodu z cvikle nepoužívajte ale vylejte, uvoľnia sa do nej oxaláty. V širšom väčšom hrnci zahrejeme olivový olej a pridáme kašu z cvikle. Orestujte cca 3 minúty a zalejte vodou. Pridajte polentu a dôkladne miešajte. V tejto fáze môžete pridať oheň za predpokladu, že budete rýchlejšie miešať až kým sa  neobjavia bublinky  vo vriacej tekutine. Vtedy polentu stíšime a varíme 40 minút a  v závere pridáme soľ. Ak vám na dne zostane kôrka, ale nie pripálená vrstva je v poriadku a vraj pochúťka, ktorá sa vyškrabkávala vareškou. Hrniec, ktorý bol pôvodne používaný v severnom Taliansku bol v tvare kotlíka a z medi – paiolo per polenta. Správne uvarená polenta musí byť taká, aby vareška stála kolmo v hrnci. Pred dovarením vmiešajte do zmesi  lyžicu masla. Zmes vylejte  na plech alebo studený, veľký plytký tanier a nechajte vychladnúť. 

Polenta  musí mať hustú, pevnú konzistenciu. Zvyknem ju krájať bielou nitkou . Môžete aj nožíkom ale polenta sa lepí na čepeľ noža je to takto jednoduchšie,  rýchlo  a perfektne narezané. Jednoduché. Pod zmes podložíme niť, dva konce  nite iba pritiahneme k sebe. Polentu odrežeme rovnako ako nožom. Každý kúsok uložíme na plech vystlaný  papierom na pečenie alebo  vytretý  olivovým olejom a posypeme orechmi a pecorinom. Zapečieme v rúre pri teplote 180 stupňov cca 20 minút do zlatova. Ak sa vám postup dá zložitý,  je tu jednoduchšia možnosť. Uvarenú polentu z hrnca dajte rovno na plech rozotriete do výšky cca 2cm a menej,  nechajte stuhnúť a posypte  pecorinom a orechmi a dajte zapiecť. Po vychladnutí nakrájate na ľubovolné tvary. 

Tento post videlo 2,647 ludi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.