Náhrady bielej múky a kombinácie múk pri varení a pečení

Včera na kurze  sme pripravovali ručne cestoviny a pri tej príležitosti sme preberali možnosti  náhrady bielej múky a keďže sme sa zhodli, že to je naraz príliš veľa informácií posielam Vám krátky súhrn tipov. Úvod k myšlienke a praxi prečo nahradiť bielu múku, nájdete tu.

 

 

Špaldová múka  hladká má vysoký podiel lepku je vhodná do koláčov a na klasické pečenie tak ako sme zvyknutí pracovať s bielou múkou. Do koláčov používame špaldovú hladkú a polohrubú múku, tiež môžeme pridať menšie množstvo približne 30-40% celozrnnej  špaldovej hladkej alebo celozrnnej špaldovej polohrubej múky. Rozdiel medzi špaldovou hladkou múkou a špaldovou celozrnnou hladkou múkou je v použití celého zrna pri mletí, vrátane vrchných vrstiev v celozrnnej múke, v špaldovej hladkej je použitá iba stredná časť zrna – endosperm.

Ražná múka je ťažšia a hustejšia  má nižší obsah lepku preto ju kombinujeme so špaldovou múkou. Napríklad pri pečení chleba. Ak vám nevadí hustejší a ťažší chlieb môžete pridať 20% cícerovej múky.

V prípade,  že sa rozhodneme pre použite celozrnnej múky urobme tak  pri ceste hutnejšej konzistencie,  napríklad pri kysnutom ceste alebo trenom  ale musíme dať 2/3 múky špaldovej hladkej alebo polohrubej aby sme dosiahli mäkkosť a vláčnosť.

Celozrnnú múku by ste mali kupovať v biokvalite, pretože sa využíva aj vrchná vrstva – obal zrna, ktorý by mohol byť na povrchu kontaminovaný. Je to však na Vás.

Naučte sa primiešať do pečenia koláčov a chleba pohánkovú múku. Má síce intenzívnu chuť ale ak dáte  tretinu z celkového obsahu múk pohánkovú nepostrehnete výrazne zmenu chuti. Obsahuje vlákninu, čiastočne rutín dôležitý pre správnu funkciu ciev a kopec iných minerálov, taktiež vitamíny skupiny B a E.

Vyskúšajte múky z orechov ako je makadamová. Má fantastickú chuť a je mastnejšia/60% tukov/, vhodná do bezlepkového pečenia. Pridávame maximálne 10% z objemu múk či hmoty v prípade využitia ovocia.

Možno ste už objavili múku z hroznových jadierok. Je veľmi prospešná pre obsah vlákniny a polyfenolov antokyanínov s antioxidačnou aktivitou. Má priaznivú cenu a do koláčov pridávame  iba 1 lyžicu. Koláčik zafarbí mierne do fialovohneda a troška chrumká pod zubami :)

Amarantovú múku / amarant- láskavec/ používam hlavne pri pečení pochúťok pre deti, pretože je bezlepkový, má výborný účinok pri trávení /vláknina/ a obsahuje lyzín a cenné minerály. Do celkového objemu múk pridávam max. 1/4 pre možnú zmenu chuti, amarant má totiž výraznú chuť.

 • Kysnuté cesto – hladká múka špaldová  2/3  + celozrnná špaldová múka hladká 1/3 ak chcete cesto hutnejšie, ťažšie tak pomer múk môže byť 1:1
 • Perníkové cesto – špaldová múka hladká 2/3 + 1/3 ražná múka hladká – /môže byť aj celozrnná ale cesto bude tuhšie s výraznejšou chuťou a farbou/
 • Medovníky – 40%špaldová hladká, 30% pohánková hladká, 30% ovsená múka
 • Bublanina – špaldová polohrubá múka 2/3  +  1/3 mandľová múka, ovsenná alebo kokosová múka +  pridáme iba 1 lyžicu celozrnnej špaldovej múky hrubej alebo amarantovej
 • Palacinky – špaldová múka hladká 2/3 + ovsená múka /minerály, betaglukány/
 • Klasické pité jablkové – špaldová múka hladká 2/3+ovsená múka  alebo  špaldová múka hladká  a 2 lyžice amarantovej múky a 1 lyžica špaldovej hladkej múky celozrnnej. Na odľahčenie lepku 2/3 špaldovej múky hladkej a 1/3 tapiokovej múky/bezlepkovej /alebo múky zo šáchoru – zemných mandlí, či gaštanovej múky
 • Lievance – špaldová múka hladká 2/3 + mandľová múka a amarantová múka/alebo trocha ovsených vločiek/
 • Lievance bez lepku – pohánková múka 40%,  40% pšenová múka a 20% mandľová múka
 • Domáce rohlíky  – ražná múka celozrnná 1/2  + špaldová hladká múka alebo jačmenná múka celozrnná 1/2 + špaldová hladká
 • Bábovka –   ovsená múka 1/2  + 1/2 špaldová múka polohrubá  ak ju chcete mať jemnejšiu dajte 2/3 špaldovej hladkej múky a napríklad 1/3 kokosovej, ovsennej celozrnnej múky či mandľovej hladkej
 • Zápražka – ražná múka hladká celozrnná iba v nutných prípadoch :)
 • Na zahustenie polievok a omáčok používajte tieto druhy múk – pohánková krupica, špaldová celozrnná múka hrubá, pšeničné a ovsené klíčky, otruby a jačmenné krúpy. Múky sa pridávajú  nakoniec pár minút  pred vypnutím polievky.
 • Placky typu čapatí – celozrnné múky ražná a pšeničná, grahamová /s otrubami/ môže sa pridať zemiak alebo trocha špaldovej hladkej múky na zjemnenie
 • Placky  ako socca /cícerová/ alebo slané palacinky zo strukovinových múk /hrachová, bôbová/ môžete využiť ako samostatné bezlepkové jedlo s pridaním zeleniny alebo zeleninových nátierok napr. baklažánovej.
 • Múky zo strukovín sú vhodné tiež na zahusťovanie polievok a do zeleninových nákypov. Vyskúšajte vynikajúci chutný nákyp z cícerovou múkou a ružičkovým kelom plný živín a bez lepku.
 • Domáce cestoviny – pšeničná múka z tvrdej pšenice 1/3 a 2/3 špaldovej múky hladkej alebo 1/3 špaldovej múky hrubej celozrnnej a 2/3 špaldovej múky hladkej vhodná na plnené  ravioli a širšie  tagliatellle
 • Kaše – ovsená múka, ovsené vločky, polenta – kukuričná krupica, pohánková krupica, špaldová krupica
 • Chlieb – celozrnná ražná múka hladká 2/3 + zmes špaldová múka, ovos, jačmeň, zemiak, pšeničná celozrnná
 • Nákypy zeleninové – pohánková krupica alebo špaldová krupica rozmiešaná v mlieku s vajciami  či vo vode prípadne polenta kukuričná alebo kvalitná kukuričná múka
 • Muffiny- 40% z obsahu múky môže byť aj tekvica, gaštany, jahody, banán, čierna fazuľa a doplníte múkou z 1/3 gaštanovou + 2/3 špaldovou hladkou alebo špaldovou hladkou celozrnnou, pohánkovou hladkou a mandlovou hladkou v pomere 1:1:1
 • Muffiny bezlepkové alebo ,,liate” cesto i do silikonových miniforiem – výborne sa pracuje s šachorovou múkou /zemné mandle/,  kde nosnou časťou je práve táto múka, tvorí až 60% cesta, 30% môže byť prosová alebo pšenová hladká múka a 10% makadamová alebo amarantová tam však treba pridať trocha škorice ak niekto nezvláda chuť amarantu :) Vyskúšajte tiež teffovú múku spojiť s kokosovou a mandľovou múkou do treného cesta.

Pri používaní bezlepkovej múky kontrolujte obsah deproteinovaného pšeničného škrobu, sojovej a kukuričnej múky v zmesiach a zvoľte nižší podiel týchto položiek. Zmes s nutrične nevyužiteľnou zložkou by som ani neodporúčala kupovať napriek priaznivej cene. Používajte kombinácie tapiokovej múky, pohánkovej, ryžovej, amarantovej, cícerovej, hrachovej, pšenovej, ľanovej, makovej, sezamovej, makadamovej, mandlovej, kukuričnej, gaštanovej, konopnej, slnečnicovej a múk z dužinových plodov a hľúz..

Tieto bezlepkové múky môžeme využiť do bežných zmesí na pečenie chleba a koláčov aj v prípade, že sa nemusíte lepku vyhýbať. Napríklad gaštanová múka sa hodí na prípravu nízkych nekysnutých  koláčov, chleba v kombinácii s ražnou a špaldovou múkou. Ak chceme mať koláč z gaštanovej múky jemnejší pridáme špaldovú hladkú múku a kypriaci prášok. Konopná múka je zaujímavá vyšším podielom bielkovín takmer ako sacharidov a obsahom sterolov, mastných kyselín omega 3,6 . Je vhodným nutričným doplnkom pre vegánov a vegetariánov. Slnečnicová múka nieje to isté čo pomleté slnečnicové semienka. Je vyrobená z výliskov slnečnicových semien, takže obsahuje menej tukov /polynenasýtených mastných kyselín, ktoré rýchlo oxidujú/. Do pečenia pridávame maximálne 20% z celkového objemu.

P.S.

Pridávam ešte niečo k bezlepkovému pečeniu.

Základné rozdelenie týchto múk na:

Múky s vyšším obsahom

 • Sacharidov: tapioková  s vysokým obsahom škrobu /maniok,casavia,yuca/, ryžová, gaštanová,
 • Bielkovín: pšenová, teffová, kurakkanová, amarantová, quinoová, pohánková, cícerová, hrachová
 • Tukov a bielkovín : múka zo zemných mandlí/ šachor, tigrí oriešok, chuffa/múka slnečnicová, sezamová, konopná, ľanová, maková, kokosová,  tekvicová, múka z makadamových a vlašských orechov

 

Píšete mi, že sa vám často pri pečení koláčikov cesto rozpadá to hlavne pri používaní ryžovej múky alebo zase pri pečení chleba je cesto príliš hutné a tvrdé.
Dôležité je kombinovať múky s  vysokým obsahom sacharidov s múkou/ryžová, tapioková, gaštanová a škroby/ s obsahom bielkovín a tukov.

Pri použití sacharidových múk musíte použiť tukovú zložku ako pojivo. Ideálne vajce, živočíšne kvalitné maslo, ghí prepustené maslo, acidofilné mlieko, ovčí,kozí, kravský  jogurt či ricottu.

Cesto ktoré bude držať by sa malo skladať z 3 druhov múk a viac. Ak dáte 30-40% sacharidových múk pridajte okolo 30% s vyšším obsahom bielkovín a ďalšiu tretinu s vyšším obsahom tukov.

 

Napríklad ak idete piecť koláče krehké pridajte 1/3 pšenovej  alebo mandľovej múky s vyšším obsahom bielkovín a ostatné cesto môže byť z ryžovej múky zmiešanej v pomere 1:1 s tapiokovou  múkou. Pri trených koláčoch alebo jednomiskových kde sa múka sype napríklad do strúhaných jablk, môžete využiť pšenovú múku 1/3 + kokosovú múku1/3 + 1/3 ryžovú 1/3  alebo mandľovú 1 /3 + ryžovú celozrnnú 1/3 +  gaštanovú 1/3,  cesto bude mať dobrú konzistenciu a vôňu.

Ak pečiete chleba môžete použiť aj zmes bezlepkových múk alebo pohánkovú hladkú múku a pridať 40% strukovinovej múky /cícerovej + hrachovej / zmiešanej s amarantovou. Ak robíte pečivo alebo pizzu  použite tapiokovú múku + múku z hnedej ryže cca 2/3,  zmiešanú s kukuričnou či hrachovou alebo cícerovou s olivovým olejom majú výbornú chuť. Ešte odpoveď k mojim múčnym preferenciám. Správne ste postrehli, nepoužívam sójovú múku pretože neviem aká sója bola použitá čo neviem ani pri ostatných druhoch :(  ale teda intuitívne sa sóji vyhýbam tiež kukuričnú múku použitú v zmesiach neobľubujem ale ide o môj subjektívny prístup. Možno je to ťažšia cesta kombinovať takto múky. Má to význam ak veľa pečiete a varíte doma bezlepkovo aby ste múky udržali v čerstvosti /relatívnej/ a aby vám napríklad pšenová či kukuričná múka nezhorkla. Ale nezaškodí občas bezlepkové múky bohaté na minerály a bielkoviny použiť i do normálneho pečenia iba to prospeje . Pekný deň.

Tento post videlo 72,529 ludi

33 Comments Add yours

 1. Iva says:

  dobrý deň,prepáčte asi som sa trošku stratila.Robievam polievky typu hŕstková polievka + 200ml kokosovej smotany a jemná zápražka z cícerovej múky a 2 plné lyžice masla ghee. Tá smotana a maslo by tam byť nemali ? Viete moji chlapi dosť fyzicky pracujú a keď im ten tuk nedám, tak sú nekonečne hladný.Ako z toho von ?ďakujem za radu,Iva

  1. Ak vaši chlapi fyzicky ťažko pracujú a nemáte v rodine dyslipidémie pokojne im tam tuk dajte :)

 2. Michal says:

  Výbornú ponuku zdravých a celozrnných múk nájdete na http://www.racio.prijemnydomov.sk/16-muka-celozrnna

 3. Nela Kudláková says:

  Dobrý deň, máte skúsenosť so sorghumovou múkou. Náhodou som na ňu natrafila v Tanzánii, kde ju dostať bežne ako aj cassaviovú/tapiokovú múku. Ďakujem, Nela

  1. Dobrý večer, áno je dostatať aj u nás v BA v orientálnych obchodoch.

 4. Ahoj Silvia, prosim ta z akej kombinacie bezlepkovych muk robis kysnute cesto? Pokusam sa urobit typicke kysnute na sladko (skoricove slimaciky). Dakujem!

 5. Erika says:

  Dobry den,
  rada by som sa spytala, ci mate skusenosti s pecenim s mukami ako je konopna, makova, tekvicova, lanova, sezamova, slnecnicova, muka z hroznovych jadier, muka z chufy, kokosova muka – s tou som uz skusala a je super, pripadne orechove muky. Co vsetko sa z nich da vyrobit, ak docasne nemozem konzumovat ani lepkove muky a ani bezlepkove vo vacsom mnozstve kvoli vyssiemu podielu sacharidov? Mam za sebou nejake experimenty, ale stale mam malo info.
  Dakujem

  1. Dobrý deň Erika mám bežne ich používam teraz naposledy som robila Osie hniezda s použitím kurakkanovej a hroznovej múky.Pozrite sa na
   https://www.facebook.com/terapiajedlom

   Recepty s použitím týchto múk nájdete aj tu na blogu pozrite bezlepkové pečenie a celozrnné a bezlepkové múky.napr: https://horecka.sk/2013/11/18/bezlepkove-perniky/

   môžete urobiť jedlo/pizza,placka,kofty, chlieb/ kde sa polovica až dve tretiny múk dajú nahradiť väčšinou strukovinami alebo zeleninou.

   1. Erika says:

    A mohla by som dostat recept na tie uzasne vyzerajuce osie hniezda? Na fb som ho nenasla, len tie mnam fotky. Dakujeeem

    1. Erika pokúsim sa pridať na blog recept na osie hniezda cez víkend teraz pre prácu v teréne nestíham.Recepty tvorím priamo za pečenia a varenia takže trocha to trvá kým to aj odvážim, zapíšem a zverejním. Ďakujem za pochopenie :)

 6. Zuzana says:

  Dobrý deň, ja som v “ošiali” nakúpila cícerovú ,bôbovú, hrachovú aj šošovicovú a teraz vôbec neviem čo s nimi :( a ešte prosovú. dajú sa nakombinovať aj nejako navzájom – alebo s pšeničnou? v podstate lepok nemám zakázaný. dík

  1. Dobrý deň Zuzana to vôbec nevadí že máte bezlepkové múky pretože sú prirodzene bezlepkové a dajú sa rôzne použiť pri miešaní múk…tu na blogu je veľa takých receptov a rád tiež v tomto článku.Z cícerovej môžete urobiť soccu placku, bôbová je dobrá do polievok spolu so špaldovou múkou sa z nej dajú urobiť výborné knedličky do polievky.Do chleba sa dá pridať tiež šošovicová múka aj do slaných koláčov.Popátrajte a určite nájdete inšpiráciu v receptoch:)

   1. prosová múka je to isté ako kurrakanová sú tu kekse a koláčiky z tejto múky…

  2. Eva says:

   Ahoj ani ja nemám lepok zakázaný, začala som len všetko skúšať a vrátane všetkých bezlepkových produktov, nie len múky, ale aj zmesi a výrobky ako také, neboj nič to všetko spotrebuješ, len treba pohľadať recepty :-) napr. z cícerovej sú výborné lievance, atď, treba popozerať recepty na internete isto ťa to osloví

 7. Janka says:

  Dobrý ja sa chcem spýtať, muliujem piškotové cesto, aké múky a cukor by ste don použili.

  1. Najbližšie ku klasickej múke v pečení má špaldová hladká múka…a cukor? no čo najmenej zrejme trstinový,kokosový,klasický kryštálový ak by nebola iná možnosť a chcela by ste svetlejšie cesto :)

 8. monika says:

  Dobrý deň. Prosím mohli by ste mi poradiť? Je vhodné keď chcem piecť kysnuté cesto z bezlepkovej múky zmiešať s amarantovou múkou a v akom pomere? Veľmi by som chcela aby pečivo z bezlepkovej múky chutilo ako z pšeničnej múky, pretože pečivo z bezlepkovej múky je úplne inej kvality. Srdečne ďakujem a s úctou pozdravujem. monika

  1. Dobrý deň…milá Monika mojim cieľom je priblížiť sa ,,normálnej” chuti pšeničných výrobkov už roky ale naozaj pšenica má špecifickú chuť…u niektorých bezlepkových výrobkov sa to dá dosiahnuť napríklad perníky sú ako normálne ale chlieb bezlepkový nebude nikdy typický lepkový…treba si na bezlepkovú chuť privyknúť viacmenej. Amarantová múka obsahuje dosť bielkovín cesto bude kompaktné kľudne ju môžete pridať ale najviac tretinu obsahu múky, výborne sa hodí k maniokovej múke.S pozdravom Silvia

   1. monika says:

    Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď. Srdečne zdraví Monika

 9. Jasne, rozumiem. Ja som skusala robit babovku z ryzovej 2/3 a amarantovej 1/3 a vysla uzasne. Isli tam aj vyslahane bielka, to ano. Cize radsej pridat aj spaldovu muku alebo psenicnu celozrnnu.

 10. Dobry den,

  chcela by som sa opytat na psennu muku. Kde sa da najlepsie pouzit? Dakujem

  1. Múka z pšena je výborná do kaší a nákypov a ako náhrada múky v detskej strave pri celiakii….ja osobne ju pridávam do bezlepkového chleba, ktorý sama pripravujem…inak ju používam zriedka skôr využívam celé pšeno.

   1. Este by som sa rada spytala na medovnicky. Mam doma muku ryzovu celozrnnu, amarantovu a psenovu, pripadne trosku mandlovej. Da sa z tychto kombinacii urobit cesto na medovniky alebo to ani nemam skusat a radsej dat na Vas recept? :)

    1. fu no to by som neradila môžete to otestovať ale chýba mi tam hladká/lepivá/ nosná zložka…táto kombinácia drží dobre s bielkom sú to drsnejšie múky ale s medom neviem či to zafunguje…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.