Zmes semienok – kustovnica, tekvica, slnečnica…

Semienkový  ,,kokteil” je veľmi užitočná vec. Na Terapii jedlom /fcbk/ mám jednu milú fotku, ktorú som vytvorila  v spolupráci s mojou malou dcérou. Tá mi ,,ušila“ obal do formy srdiečka zo škorice a šípok a ja som ho vyplnila svojou obľúbenou zmesou semienok a kedysi dávno som ju   nazvala  zmesou na prežitie. Pravidelne ho dokupujem a nesmie u nás chýbať. Tým nechcem povedať, že by som bez nej neprežila ale ak by nebolo čo naozaj jesť ? Kto vie ?  tento ,,kokteil”  sa totiž skladá iba zo semienok zdraviu veeeľmi prospešných. Moji priatelia a známi, ktorým nič neunikne, sa ma pýtali, že čo to teda má znamenať dekorácia alebo ? Tu je vysvetlenie.

Kustovnica čínska – /lycium chinense, goji/ –drobné koralovočervené ovocie pochádzajúce z Číny, ktoré miestni liečitelia používali ako zdroj dlhovekosti. Hlavne muži v stredných rokoch ho pravidelne využívali zrejme ako prevenciu ochorení prostaty kvôli pôsobeniu fytosterolov. U nás je známa sušená forma plodu ale tento krík sa dá pestovať i v našich končinách pri troche šťastia a starostlivosti. Konzumuje sa suché ovocie alebo ho môžete zaliať vodou, s kúskom škorice a kardamonu, sladkého drievka, klinčeku a piť ako čaj. Mäkké plody kustovnice  iba vyjete lyžičkou. Kustovnica je výnimočná tým, že obsahuje všetkých 10 esenciálnych a semiesenciálnych aminokyselín /arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán, valín/ betakarotén, vitamíny C, B, E, minerály a stopové prvky. Podľa výskumov sa môže kustovnica využiť na podporu imunity v súvislosti s liečbou alergií, pri stimulácii tvorby makrofágov v procese zachytávania antigénov v ľudskom organizme. Taktiež obsahuje látku trimetylglycín /betaín/, ktorá vstupuje do metylačného procesu pričom  ovplyvňuje epigenetickú modifikáciu génov.

Slnečnicové semienka – sú bohaté na minerály /draslík, jod,zinok/ a vitamíny /betakarotén/. Významne vitamín E, kyselinu linolovú,arginín, metionín – esenciálne aminokyseliny. Metionín sa zúčastňuje na rôznych metabolických procesoch napr. spolu s vitamínmi skupiny B/B1,B9,B12/ a vitamínom C stimulujú tvorbu prirodzených monoamínov  serotonínu a dopamínu. Semienka slnečnice sa radia medzi potraviny s antioxidačným pôsobením a majú mukolytický  účinok. Okrem toho majú výbornú chuť a používam ich  často do šalátov a ako náhradu píniových orieškov do pesta. Ľudia, ktorým slnečnicové semienka neprospievajú /histamínová intolerancia/ ich môžu nahradiť  píniovými orieškami.

Tekvicové semienka – sú pohotovostným zdrojom zinku /69% DDD na 100gr/ v prevencii proti vírusovým chorobám /chrípka/, ďalej horčíka, mangánu, medi a železa. Obsahujú  vitamíny skupiny B /aj  B17/, E /viac druhov tokoferolov/ hodnotné sú tiež esenciálne mastné kyseliny /omega 6- 8760mg a omega 3- 77mg/  sú silným antioxidantom , inhibujú činnosť prooxidačného enzýmu lipooxigenázy, ďalej obsahujú lignany, fytosteroly účinné v prevencii benígnej hyperplázie prostaty /výskyt fytosterolov:  beta-sitosterol, sitostanol a avenasterol, kampesterol, stigmasterol a campestanol/. Ako vidieť užitočný kokteil pre mužskú populáciu :)

Občas na spestrenie môžete pridať domáce lieskovce alebo sladké či horké mandle. Tie však iba pár kúskov.

Horké mandle – obsahujú vitamín B17 /amygdalín alebo laetril/, o ktorom sa v posledných rokoch popísalo veľa článkov, názorov odborných a tendenčných dokonca v niektorých krajinách sa alternatívne pristúpilo k liečbe nádorových ochorení týmto kyanogénnym glykozidom. V každom prípade si treba uvedomiť, že po požití horkých mandlí sa mení v tráviacom trakte na toxický kyanovodík.

Tieto všetky semienka mám vždy v jednej uzavretej sklenenej nádobe na tmavom mieste a na spodok nádoby po umytí som niekedy sypala kurkumu. To proti toxínom a plesniam, ale dosť farbí ruky. Ak  tá krabica so zmesou vydrží pre veľký úspech maximálne týždeň, vtedy netreba robiť tieto opatrenia. Ak by ste si doma urobili túto zmes a nedotkli sa jej mesiac, nuž potom treba s ňou do kompostu pre istotu.

Upozorňujem, že všetky druhy treba kúpiť v bio kvalite alebo zo spoľahlivého zdroja. Predsa mykotoxíny/aflatoxíny/, ktoré sa nachádzajú v starých, z ďaleka cestujúcich a zle uskladnených semienkach Vám na zdraví nepridajú. A načo vlastne táto zmes slúži?

Ako prvá pomoc v hektickom dni, keď nie je čas pripraviť si raňajky a človek musí expresne vypadnúť s deťmi do škôlky či do práce. Alebo ak máte pracovnú dobu, ktorá vám nedovolí desiatu či olovrant.  Hrsť denne, prípadne si ju dajte do jogurtu alebo ňou posypte ovsenú kašu. Samozrejme v žiadnom prípade nenahradzujte jedlo ale opakujem, keď nie je čas. Kombinácia  týchto semienok na krátky čas dodá vzhľadom na vyšší obsah bielkovín /okolo 20%/, tukov a sacharidov všetky makronutrienty a potrebnú energiu.  A ešte posledná rada.  Ak vás napadne kúpiť si arašidy pred telku alebo čipsy tak radšej siahnite po….veď viete čom.

Tento post videlo 512 ludi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.