Gomasio a Nori – zdravé chutné ochucovadlá

Chcela by som vám predstaviť dve skvelé ochucovadlá, ktoré okrem toho, že majú nutričný význam sú aj liečivou pomôckou pri prevencii  civilizačných chorôb. Gomasio je zmes ľanových a sezamových semienok s morskou soľou. V pôvodnej verzii je iba zo sezamových semienok a soli, v našich končinách sa používa tiež ľanové semeno, ktoré je známe pre svoje zdraviu prospešné  účinky /lignany, fytoestrogeny, enterolaktón a enterodiol/ a používa sa tiež v prírodných liečebných procesoch.

Riasy Nori poznajú naši gurmáni ázijskej kuchyne ako súčasť suši, poskytuje výživu a ochutenie hlavne pobrežným komunitám ale samozrejme dnes sú  dostať po celom svete ako súčasť morskej zeleniny. Je bohatým zdrojom bielkovín, obsahuje vitamíny A,B,C, minerály  jód, horčík, železo,  pôsobí  lipotropne reguluje hladinu cholesterolu  odporúča sa ľuďom, ktorí majú problém s trávením mastných kyselín, oligosacharidov alebo ako prevenciu pred hypotyreozou /ochorením štítnej žľazy/.

Okrem toho obe ochucovadlá majú výbornú chuť a oživia každý pokrm.

Ochucovadlo  z rias Nori      

Potrebujeme:

10plátkov Nori

Šťava z čerstvého zázvoru

Cesnak 3 strúčiky

2lyžice limetovej šťavy

1 lyžica javorového sirupu

Polovica malej lyžičky cayenského korenia

V odšťavovači vyšťaviť zázvor s cesnakom, šťavu zmiešať  s ostatnými  ingredienciami okrem cayenského korenia  a štetcom natrieť na pláty Nori. Pred pečením posypať cayenským korením. V teplovzdušnej rúre pečte porozkladané na plechoch pri 130 stupňoch pomaly asi 10 minút až budú chrumkavé. Nechať vychladnúť a rukami pomrviť a potom v mažiari alebo v mlynčeku na sypkú zmes.  Uchovať vo vzduchotesnej nádobe. Hodí sa na ochutenie ryže, šalátov, rýb, omáčok a  kapustovitej /brassicaceae/ zeleniny aj  mäsa. Ak nechcete použiť odšťavovač  a využiť celý zázvor a cesnak nasekajte ich v mixéry a kašovitú zmes zrieďte kvapkami vody.

P1080505P1080508

Gomasio

1lyžicu morskej soli jemnej

9 lyžíc sezamových semienok

9 lyžíc ľanových semienok

Na suchej panvici ohrejeme morskú soľ na miernom ohni až ucítime vôňu uvoľňujúceho sa jodu a vlhkosti. Soľ necháme vychladnúť a dáme do mažiara. 18 lyžíc semienok o na  suchej panvici až kým nezačnú semienka praskať. Opekáme na miernom ohni cca 10 minút. Dávame pozor aby sa nespálili.2/3 semienok  dáme do mažiara a spolu so soľou rozdrvíme. Primiešame nedrvené celé semienka.  Držíme vo vzduchotesnej nádobe v chladnom  prostredí a je ho vhodné spotrebovať do 14 dní.

P1080511P1080515

Tento post videlo 2,254 ludi

4 Comments Add yours

  1. Dagmar Muchova says:

    Vsetko nakúpené, ale neviem, koľko priblizne toho zázvoru? Ďakujem.

    1. Stačí jedna polievková lyžica :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.