Med,sezam,mak,ľan váš prírodný liek…

Určite používate doma med. Ako ho čo najlepšie využiť? Pri najbližšej kúpe medu skúste ten medovicový, dáky dobrý domáci na priamu konzumáciu /nie na pečenie/. Medovicový med obsahuje menej alergénov, má vysoký antibakteriálny účinok, obsahuje iba 65% jednoduchých cukrov oproti ostatným medom. Nakúpite ho u chovateľov včiel a na trhoch. Ak máte všetky ingrediencie  môžete si vyčariť na počkanie doma takúto zdravú maškrtu s účinkom minerálovej bomby:).

Do medu prisypete pomletý mak, sezam, ľanové semienko a hotovo.Túto zmes pripravte najviac na 3 dni potom si doprajte čerstvú. Skladujte v porcelánovej nádobe v tme v chladnejšej miestnosti. Denne stačia 1- 2 čajové lyžičky. Aký to má význam? V tejto kombinácii zabezpečíte telu prísun vápnika, fosforu, horčíka, mangánu, železa a iných minerálov a stopových prvkov, polynenasýtené mastné kyseliny /omega 3-6/, vitamíny skupiny B/ kyselinu listovú /, E, vlákninu /lignany/, fenolické kyseliny, polyfenoly, fytosteroly látky ovplyvňujúce pozitívne hladinu cholesterolu.

Keďže sa jedná o celé semená, ktoré budete konzumovať bez tepelnej úpravy mali by byť v bio kvalite alebo zo spoľahlivého zdroja /mak rozhodne nie technický:)/. Pred tým ako nasypete do medu ľan je ideálne podrviť ho v mažiari. Bude ľahšie stráviteľný a nutrične využiteľný. Sezam môže byť lúpaný a nelúpaný. Lúpaný je vhodnejší pre ľudí s ochorením obličiek, pretože jeho povrchová vrstva obsahuje kyselinu šťaveľovú /etándiovú alebo oxalovú/. Nelúpaný zase obsahuje viac vlákniny a minerálov. Mak by ste mali pomlieť ručne na mlynčeku. Akokoľvek sa rozhodnete vedzte, že táto zmes je vlastne prírodný liek. Pôsobí proti únave, je prevenciou osteoporózy /ženy v menopauze/, migrény, na zlepšenie imunity, pre správnu funkciu srdca, metabolizmu, pre pevné nechty, kosti, zuby a zdravé sliznice a hlavne pre tých, ktorí z rôznych dôvodov neprijímajú v potrave mliečne výrobky a tiež pre vegánov :). Pri  používaní potravín  zo zvýšeným obsahom vlákniny treba dbať na pitný režim /viac vody/. A ešte niečo: pôsobí ako liek v prípade ak nie ste na niektorú surovinu alergickí alebo netrpíte zrovna idiopatickým zápalom čriev:(… pre deti v tejto kombinácii prosím až od 3 rokov.

Tento post videlo 2,109 ludi

6 Comments Add yours

 1. Janci says:

  ja to robievam tak, že na makovom mlynčeku pomeliem všetko aj ľan,sezam a potom mak

  1. ano zlepšovák :)

 2. slavka says:

  Chcela by som sa opytat ake pomery jednotlivych semiacok by sa mali zmiesat?
  dakujem

  1. Maku dávam na 200gr medu asi dve lyžice a semienka 1 : 1.

 3. Lenka says:

  Ufff aky je to technický mak?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *